Sistoskopi nasıl yapılır?

Sistoskopi nasıl yapılır?
Yaşadığınız sorunlar neticesinde doktora başvurduğunuzda eğer doktorunuz size sistoskopi uygulayacağını söylediyse ve siz sistoskopinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, işte sistoskopi nasıl uygulanır sorusunun yanıtı:
Sistoskopi uygulaması
Genellikle sistoskopi muayene amaçlı olarak hastalar uyanıkken ve çok az bir rahatsızlık hissiyle uygulanmakta ve bu uygulama esnasında da hem uyuşturucu hemde kayganlaştırıcı özelliği bulunan jel kıvamlı bir ilaç alt idrar yolunun içinde tatbik edilmektedir. Eğer ki sistoskopi radyolojik inceleme ve tedavi için uygulanacaksa hastaya anestezi verilir ve genel anestezi altında sistoskopi uygulanır.

Anestezi genellikle kadınlara uygulanmakta, çünkü erkeklerin alt idrar yolu kadınlara oranla daha kısa olduğu için, erkeklerde anesteziye gerek duyulmamaktadır.
Hastaya özel bir giysi giydirilir ve sırt üstü masaya yatırılır. Yaklaşık olarak ilaç tatbik edilmesinden 10 dakika sonra işleme başlanır.
İdrar yolu hastalıklarında, hastanın idrar yolunu doğrudan görmek ve tedavisini daha etkili bir biçimde yapmak için uzmanlar, elastik fiber optik bir borucuğu idrar kanalından vücut içine sokarak hem mesanenin hem de alt idrar yolunun incelenmesi işlemi olan sistoskopi yöntemini uygularlar
Bacaklar iki yana açılır ve bölge antiseptik ile temizlenir. İlaç tatbiki yapılır ve sistoskop (kalem genişliğinde bir tüp), idrar kesisine kadar girdirilir. Ardından idrar kesesine sıvı doldurularak şişirilir. Tüpün ucundaki ufak bir ışık kaynağı ve kamera sayesinde idrar kesesi monitörden incelenir.
Bir önceki Böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri başlıklı konumuzda addison belirtileri, addison hastalığı belirtileri ve böbreküstü bezi yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sistoskopinin zararları, kaynagı hangi muayene yöntemi uygulanır, sistoskopi genel anestezi, sistoskopi ilaç, sistoskopi zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.