Soğuk hava yüz felcine neden olabilir

Soğuk hava yüz felcine neden olabilir
Dr.
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.
Doç.
Uzmanlar, soğuk havaların yüz felcine sebep olabileceğine dikkat çekerek soğuk havalarda dışarı çıkmak zorunda kalanların soğuğa karşı dikkatli olmaları ve soğuktan koruyacak önlemler almaları gerektiğini belirtiyor. Talip Asil, soğuk havanın yüz felcini tetiklediğini belirterek, “Felce karşı yüzün soğuktan korunması gerekiyor” dedi
Dr. Asil, beyinden yüzün mimik kaslarına gelen uyarıların engellenmesiyle yüz felcinin oluştuğunu söyledi.
Yüz felcini soğuk hava veya hava akımının tetiklediğini ifade eden Asil, insanlarda yüz bölgesi soğuğa ve rüzgara en sık maruz kalan vücut bölgesi olduğunu, soğuk hava veya rüzgarla karşılaştığı için yüzdeki virüslerin aktif hale geldiklerini, bu virüslerinde sinir uçlarında ödem oluşturarak yüz felcine sebep olduklarını belirtti.
Soğuk ve rüzgara maruz kaldıktan sonra kulak arkasında bir ağrıyı takip ederek ortaya çıkan yüz felcinin şiddetinin, birkaç günde daha da artabileceğini bildiren Asil, şunları dedi:
“Sonuç olarak yüzün mimik hareketleri istendiği gibi yapılamaz, göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer ve alın da kırıştırılamaz. Herhangi bir duysal kayıp olmamasına rağmen hastalar, yüzde hissizlikten yakınabilirler. Bazı hastalarda tat duyusunda azalma, seslere karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Göz kapatamamaya bağlı olarak korneada tahriş görülebilir, hastalar yemek yemeye çalışırken yüzün felçli tarafından yemekleri düşürebilirler.”

Yüz felcinin iyileşme evresi
Yüz felci olan hastaların yüzde 60′ının bir ay içinde tamamen iyileştiğini, yüzde 35′inin iyileşmesi ise bir aydan fazla süreyi alabildiğini anlatan Asil, şöyle devam etti:
“Kalan yüzde 5 hastada yüz felcinde meydana gelen aksaklıklar kalıcı olabilir. Yüz felci bir anda olur ve daha önceden belirlenmesi mümkün değildir. Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Yüz felcinin tedavisinde ilaç tedavileri uygulandığı gibi yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi de yararlı olabilmektedir. Yüz felci olan hastalarda göz kapakları kapanamadığı için hastalarda ortaya çıkabilecek kornea hasarlarından korunmak için gözün bir tamponla kapatılması ve yapay göz damlası kullanılması da gerekebilir.”
Yüz felcinden korunmak için kış dönemlerinde, yüzün soğuktan korunması gerektiğini hatırlatan Asil, şunları kaydetti:
“Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken bir atkı, şapka veya örtü yardımıyla yüzün korunması yüz felcine karşı alınabilecek en etkili önlemdir. Ancak yine de yüz felci gelişirse bir an önce hastaneye başvurmak ve tedavinin erken başlanması hastalığın şiddetinin ve etki süresinin azalmasına neden olacaktır.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: soguk banyonun yuz felcine zararlari, yuz felcinde kac gun disari cikmamak lazim, yuz felcine karsi önlemler, yüz soğuktan nasil koruma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.