Spiral kaymasının nedenleri

Spiral kaymasının nedenleri

Spiral kayması neden olur?
Günümüzde en çok bakırlı ve hormonlu spiraller kullanılmakta ve çeşitli risk grupları arasında yer alan kadınlarda spiral kullanımı zararlı olduğu gibi, çeşitli nedenlerden ötürü kayma gibi şikayetlere de sebep oluyor. Spiral kayması da bu sorunlardan birisidir.Peki, spiral kayması neden olur, spiral kayması sebepleri nelerdir yazımızın devamında detaylı bir şekilde öğrenelim.
Doğum kontrol amacıyla kadınların rahim içine yerleştirilerek kullanılan bir alet olan spiral, hem maliyetinin düşük olması hem de kullanım konforunun bulunmasından dolayı günümüz kadınların istenmeyen gebelikleri önlemede tercih ettikleri yöntemlerden birisidir. T şeklinde 2-3 cm boyutlarında bir alet olan spiral bazı bünyelerde yan etkilere yol açabilir, zararlı olabilir ve çeşitli şikayetler ortaya çıkartabilir. Spiral kaymasının nedenleri ise doğru takılıp rahim içerisine düzgün yerleştirilmemesinden kaynaklıdır.

Spiral kayması nedenleri arasında aynı zamanda spiralin takılma zamanı da rol oynuyor
Gebeliksonrasında, düşük sonrasında, kürtaj sonrasında veya doğum sonrasında takılan spirallerin kayma riski çok yüksek olmaktadır. Böyle durumlardan sonra en az 6 hafta geçmesinden sonra spiralin takılması tavsiye ediliyor. Çünkü aksi durumda kürtaj ve düşük gibi olaylardan sonra ortaya çıkacak kanama spiralin kaymasına ve hatta düşmesine sebep olur.
Bir önceki Kadınlar için kısırlık kürü başlıklı konumuzda kısırlığa bitkisel çözüm, kısırlığın bitkisel tedavisi ve kısırlıkta bitkisel tedavi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: spiral kayması belirtileri, spiral, spiral kaymasının belirtileri, spiral kayması, spiralin kayma belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.