Spiralin yan etkileri var mı?

Spiralin yan etkileri var mı?

Spiral gebeliğin engellenmesinde en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir ve bir kez doğum yapmış olan kadınlara takılması uygun bulunan spiralin ne yazık ki bazı kişilerde yan etkileri olabiliyor. Aşağıda yer alan risk grupları arasındaysanız eğer spiral taktırmanız zararlı olabilir.
Spiral yan etkileri nelerdir?
Spiralin yan etkileri neler?
Gebe kalma ihtimali ve gebelik şüphesinin varlığı,cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma, enfeksiyon kaynaklı düşükle karşı karşıya kalmış olma, genital enfeksiyon varlığı, sebebi kesin olarak bilinmeyen vajinal kanamalar olması, serviks veya endometrium kanser hastalığının bulunması spiralin yan etkilerini, spiralin zararlarını ortaya çıkartır.

Büyük myomların mevcudiyeti, PAP smear sonucunun normal çıkmaması, rahmin spirale göre küçük olması, bakıra alerjisi olanlarda spiralin zararlarından etkilenecek kişilerdir.Bağışıklık sisteminin zayıf olması da spiralin zararlı etkilerini ortaya çıkartır.
Spiralde bir anormallik olduğunun anlaşılması için spiralin yan etkileri olan ara kanamalar, sürekli kanamalar, kahverengi akıntı, akıntı ya da kasıkta ağrı şikayetlerin ortaya çıkmalıdır. Spiral takılmasına karşı bazı risk altında olan kadınlarda yan etkiler ortaya çıktığı gibi bir takım zararlarda husule gelebiliyor
Tüm bu şikayetler spiralin yan etkiler olmakta ve spiral hakkında sorun olduğunu işaret etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Spiral kaymasının nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: spiralin zararlari, spralin zararları, spiral çıktığı nasıl anlaşılır, sprielin zararlari, spiral omuz ağrısı yapar mı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.