Sürekli açık klima ve deodorantlar kilo yapıyor

Sürekli açık klima ve deodorantlar kilo yapıyor
Dr.
“Bel çevresi boyun yarısını geçmemeli” diyen Prof. Mehmet Öz’e göre, yazın sürekli açık olan klimalar ve deodorantlar da, fazla kilo almaya yol açabilir. Dünyaca ünlü, New York Presbyterian Hastanesi Kap ve Damar Cerrahı Prof. Mehmet Öz, “Devasa bir göbek sadece aşırı yemeye ve hareketsizliğe bağlı olmayabilir

Kullandığınız deodorantlardan, klimalara kadar pek çok şey obezitenin tuhaf nedenleri arasında yer alabilir” diyor. Kalp sağlığı için yeni reçetelerle Türkiye’ye gelen ve “Bilinçli Beslenme, Sağlık ve Siz” konulu konferanslar düzenleyen ünlü cerrah, ideal sağlığın göstergesi olarak da mezurayı öneriyor. Kadınlar için ideal bel ölçüsünü 82 santim olarak veren Prof. Dr. Öz, kadınlara “Beliniz 93 santimi geçtiyse sağlık riskiniz artar” diyor. Erkekler içinse ideal ölçüyü 88.5 santim olarak gösteren Öz’e göre, 101.5 santimden yukarısı için tehlike çanları çalıyor.
Metabolizma yavaşlar
Sağlıklı bir bel ölçüsüne sahip olmak için mutlaka egzersiz yapmayı tavsiye eden Prof. Öz’e göre bel ölçünüzü kontrol altında tutmak için nefesinizi içinize çekin. Mezurayla belinizi ölçün ve bu sayısının boyunuzun yarısını geçmemesini sağlayın. Öz’e göre devasa göbeğin sorumlusunu aşırı yemeye veya hareketsizliğe bağlanıyor. Oysa ki obezliğin fazla bilinmeyen başka nedenleri de bulunuyor.

Mehmet Öz özellikle yazın sıkça kullanılan deodorantların içinde yer alan bazı maddelerin kilo almayı tetiklediğini söylüyor. Alüminyum içeren veya sprey fonksiyonunu poliklorobifenil ile gerçekleştiren deodorantlardan bu nedenle uzak durmanızı öneriyor ve şunları söylüyor: “Yaz aylarında havalandırma size kendinizi iyi hissettirir ama aynı zamanda şişmanlık nedeni de olabilir. Örneğin soğuk bir odada vücut sıcaklığını normale döndürmek için daha çok çalışmak zorundasınız. Dolayısıyla metobalizmanız hızlanır. Yaz aylarında ise sıcaklığı artırarak kalori yakma hızınızı yükseltebilirsiniz.”
“Annenizin sizi doğurma yaşı da önemli” diyen Prof. Öz’e göre, annesi ileri yaşta doğum yapanlar, bel ölçüsüne daha fazla dikkat etmek zorunda.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.