Tetanos belirtileri nelerdir?

Tetanos belirtileri nelerdir?

Toprakta yaşayan bakterilerin sebep olduğu bir rahatsızlık olan tetanos, özellikle gübreli topraklara yakın bölgelerde hayat süren kişilerde en fazla husule geli. Çünkü bunun sebebi gübreli topraklarda tetanosa neden olan bakterilerin bolca bulunmasıdır. Tetanos kişilerde mütenevvi şikayetlere sebep olur. Bu şikayetler tetanosun belirtileridir. Bu tür ortamlarda bulunan kişilerin vücutlarının herhangi bir yerinde çok küçük bir çizik bile olsa bu bakterilerin kana karışma ihtimalleri yüksektir
Peki nedir bu şikayetler?

Tetanos belirtileri

 

Tetanos belirtilerinin kendini göstermeye başladığı ilk dönemlerde baş ağrıları ortaya çıkar. Daha sonra bu baş ağrılarına adale krapmları da eklenir. Özellikle boyun ve çene kasılmaları sık sık yaşanır. Nadirde olsa gövde de kramplar ortaya çıkabilir.
Bu tür belirtilerle kendini gösteren tetanosa müdahale edilmediğinde şikayetler daha da artacaktır. Baş ağrısı, kramp ve kasılmalara birde nefes almada zorlanmalar eklenecektir. Bu sorunlarla birlikte ateşlenme ortaya çıkacak ve hayati tehlike artacaktır. Çünkü ateşlenmeye kadar giden tetanos vakaları ölümle sonuçlanabiliyor. Bu sebeple belirtilerin hissedilmeye başlandığı ilk anlarda hemen tetanos aşısı olmakta yarar var.
Bir önceki Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda bademcik iltihabı, bademcik iltihabı nasıl geçer ve bademcik iltihabı tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tetanosun belirtileri nelerdir ?, tetanosda kramp olur mu, tetanoz aşısı nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.