Tiklerin çocuklarınızı etkilemesine izin vermeyin

Tiklerin çocuklarınızı etkilemesine izin vermeyin

Genellikle tikler, beynin çalışması ile ilgili bir düzensizlikten kaynaklanır.
Çocukların, kendine güvenini olumsuz etkileyip arkadaş ilişkilerini ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen tikler konusunda bir psikiyatri uzmanına başvurarak destek alınması gerekir.
Çocukluk çağında görülen tiklerin çoğu anne, baba, öğretmen ve arkadaşların olumlu tutumu ile yerleşmeden kaybolur. Tikler sık sık yeniden ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor. Tik belirtileri, çoğunlukla gerginlik veren bir olay sonrasında artar

Ailenin ya da öğretmenlerin “İsteyerek yapıyor” şeklinde çocuğu yanlış anlamaları ya da belirtileri kısıtlamak için cezalandırma, utandırma gibi yollara başvurmaları, belirtilerin şiddetlenmesine ve çocuğun gerginliğinin artmasına neden olur.
Tikleri söndürme ve yok etmede, aile ve öğretmen ile yapılan işbirliği büyük ölçüde yarar sağlar. Öğretmenin bilgilendirilmesiyle, sınıfta çocuk için daha olumlu ve destekleyici bir çevre sağlanabilir.

Anne-babanın tikler hakkında bilgilendirilmesi, tiklerin çoğu zaman erişkin yaşa gelmeden kaybolduğunu açıklanarak endişelerinin giderilmesi çok önemlidir.
Anne-babaların, bu davranışların çocuğun elinde olmadan ortaya çıktığını bilerek çocuğunu anlaması ile gerginlik azaltılmış ve kaygının çocuğa bulaştırılması önlenmiş olur.
Eğer çocuk tikleri ev dışı ortamlarda sergilemiyor, belirli durumlarda gösteriyorsa; tiklerin ortaya çıktığı durumların değerlendirilmesi gerekecektir.
Gerginliğin arttığı ya da yoğun ilginin gösterildiği durumlar tespit edildiğinde gerginliğin azaltılması, destek ve ilginin çocuğun pozitif yönlerine kaydırılması yardımcı olur.
Bir önceki Karbonmonoksit zehirlenmeleri başlıklı konumuzda akciğer rahatsızlığı, alkol zehirlenmesi ve besin zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.