Tomografi öncesi yapılması gerekenler

Tomografi öncesi yapılması gerekenler

Tomografi öncesi ne yapmalı?
Bilgisayarlı tomografi öncesi tüm hastaların taramadan 4 saat önce katı gıda tüketmemeye ihtimam göstermeleri gerekir. İşte tomografi öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler.
Radyolojik teşhis yöntemi olan tomografi, x-ışını kullanarak vücudu kesitsel olarak incelemeye yaramakta ve hastanın sorununun en etkili şekilde kısa sürede anlaşılmasını sağlar. Hastanın ve sonuçların güvenliği için uzman hekimler bu hususun dikkate alınmasını şiddetle tavsiye etmekteler. Ancak bilgisayarlı tomografi işleminin gerektiği şekilde sonuç vermesi için hastaların tomografi öncesi dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır
Çünkü tomografiden kısa bir süre önce katı gıdalar tüketmek hastanın sorununu gerektiği şekilde teşhis edilememesine sebebiyet verir ve bu da ciddi hastalıkların gözden kaçmasına, hayati riske yol açar.

Bazı durumlarda tomografi öncesi hastaların 12 saat boyunca hiçbir şey tüketmemeleri de önerilebilir. Hatta tomografi çekiminden 3 gün öncesinden başlanarak yalnızca sıvı gıda tüketimi de uzmanlarca istenilen bir durumdur.
Bir önceki Kan yapıcı içecekler nelerdir? başlıklı konumuzda kan yapıcı içecekler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tomografi öncesi yapılması gerekenler, bilgisayarlı tomografide dikkat edilmedi gerekenker, Tomografi de üzerinde bulunmaması gereken şeyler, tomografide dikkat edilecek hususlar, tomografide yapılması gerekenler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.