Topuk Dikeni Ve Tedavisi Ayak Sağlığı

Topuk Dikeni Ve Tedavisi Ayak Sağlığı

Birçok insanı canından bezdiren bir hale getiren topuk dikeni hastalığının tedavisini gerçekleştirmek biraz zordur. Hastalar tedavi içi genelde birçok uzman, birçok tedavi yolu denemiyor.  Lakin bazılarına topuktan iğne yapılıyor, bazılarına ise farklı tabanlıkları veriliyor.

 
Topuk dikeni rahatsızlığı, ayak taban kasının topuk kemiğine yapışma bölgesinde fazla zorlanma yüzünden meydana gelen yara ve bu yaraların sürekli bir hale gelmesidir. Birçok hasta tam iyileşemiyor. Fakat çok az sayıda hasta tam anlamıyla tedavi olabiliyor
Çekilen röntgenlerde, yara üstünde biriken kireç yüzünden topuk bölgesinde diken gibi bir görüntü meydan ageliyor. Bu görüntü yüzünden topuk dikeni ismi veriliyor. Hastalar sabahları yere bastıkları zaman ciddi bir ağrıyla karşı karşıya kalıyorlar. Biraz yürümenin ardından ağrı azalıyor. Fakat uzun süre ayakta kalındığı zaman tekrar ağrı yapıyor.
Topuk dikeni rahatsızlığında en fazla uygulanan tedavi yolu lokan kortizon enjeksiyonudur. Bu bölgede meydana gelen yara ve ödemin iyileşmesini sağlayıp tedavi eder. Fakat birçok kişide rahatsızlık tekrarlanıyor. Kortizon 1-2 enjeksiyonun arından dokularda zayıflamaya sebep oluyor ve yapılması tavsiye edilmiyor.

Peki Yapılması Gerekenler Nelerdir ?
1- Kişinin ayak taban sorunu kesinlikle ortaya konulmalı. Dengeli basmasını sağlayacak uygun tabanlık kullanılmalı
2- Uygun olan egzersizler gösterilmeli ve hasta bu egzersizleri yapmalı.
3- Topukta meydana gelen yarayı ve ödemeyi iyileştiren lazer tedavisi uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Ağrı Kesici Hapların Bilinmeyen Zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ayakta deve dikeni, deve dikeni ayakta, ayak bölgesinde yara, ayak topugunda devedikeni, ayak taban ağrısı tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.