Travma Ve Travma Nedenleri

Travma Ve Travma Nedenleri
Bu tepki, doğal afetler ya da fiziksel şiddet gibi derinden sarsacak olaylar sonrasında kendini gösterebilir.
Bazı insaların  hayatlarında meydana gelen ve kendilerini oldukça derinden etkileyen olaylar sonucunda meydana gelen psikolojik  tepkiye Travma adı verilir. Bu yazımızda travma ile bilmek istediğiniz her nevarsa öğrenebilirsiniz…

 
Travmatik bir olayla karşılaşan ya da yaşayan kişiler o olayı sürekli hatırlarlar ve beyinlerinde yaşarlar. Travma kişilerin hayatlarını bir hayli etkiler ve yaşam kalitesini bozar. Özellikle gördükleri kabuslar kişilerin o olayı tekrar tekrar yaşamalarına yol açar
Bu nedenle travma yaşayan kişiler onlara yaşadıkları o olayı hatırlatacak şeylerden ve ortamlardan uzak durmaya özen gösteriler ve kaçınırlar. Travmatik kişiler oldukça hassas bir yapıya sahip olurlar, kimi zaman konsantrasyon eksikliği yaşarlar ve sosyal olarak kendilerini geri çekerler. Travmanın yol açtığı bir sürü korkuya sahip olurlar ve bu korku yüzünden sürekli bir endişe içinde yaşarlar. Travmalar çoğu zaman kişilerin depresyona da girmesine neden olurlar.

Sadece travmatik bir olayı bire bir yaşamış kişiler değil, bunların dışında travmatik bir olaya tanıklık yapmış kişiler de travma yaşayabilirler. Çünkü göz tanıklığı yapmış olan kişiler de bu olaydan oldukça fazla etkilenmiş olabilir ve kişilerin psikolojileri için bir yük haline gelebilir.
Travmanın tedavisi için bir çok tedavi şekli göz önünde bulundurulabilir. Örneğin kişilerin psikolojilerine destek vermek için psikoterapiler uygulanablir, davraniş terapisi ya da hipnoz terapisi de seçenekler arasında bulunabilir. Psikolojik terapilerin yanı sıra ilaç tedavisinden de faydalanılabilinir.
Bir önceki Panik Nedir? Panik Ve Nedeni başlıklı konumuzda Panik Atak, panik atak hastalığı ve panik nedir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: travmanın nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.