Ürtiker (kurdeşen) belirtileri

Ürtiker (kurdeşen) belirtileri
Ürtiker hastalığına neden olan faktörler vücutta histamin adlı kimyasal maddenin salgılanmasına yol açar ve bu durum sonucunda da ürtiker hastalığı belirtileri görülmeye yüz tutar. Bazı durumlarda kesin nedeni anlaşılamasa da, ürtiker hastalığında şu belirtiler gözlenmektedir.
Kanın deri üzerindeki kılcal damaları aşarak dışarıya akması olarak tanımlanan ürtiker hastalığı yani halk arasındaki adıyla kurdeşen hastalığı, ani ateş yükselmesi, arı sokması, süt ve deniz ürünleri, kan nakli, hepatit B ve bazı aşılar nedeniyle husule gelen bir cilt sorunudur. Deride kırmızı kabarcıklar oluşması, deri döküntüsünün husule gelmesi, cilt üzerinde küçük daireler görülmesi gibi şikayetlerin hepsi ürtiker hastalığını işaret etmektedir.

Ürtiker hastalığında görülen dairler ilk zamanlarda küçük boyutta olurken, zamanla çaplarında büyüme husule gelir ve dev daire şeklini alırlar.
Ürtiker belirtileri
Ürtiker bir çeşit cilt hastalığı olduğu için belirtileri de cilt üzerinde görülmektedir
Döküntü bir dönem azalır ve akabinde yeniden çoğalma gösterir. Bunların yanı sıra döküntü yerlerinde yanmalar hissedilmesi de ürtiker belirtileri arasındadır.
Bir önceki Ürtiker (kurdeşen) tedavisi başlıklı konumuzda kurdeşen nasıl tedavi edilir, kurdeşen tedavisi ve ürtiker tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ürtiker, ciltte daire döküntü, histamin deri üzerinde belirtisi, kurdeşen belirtisi ateş

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.