Üstü açık araba sağır edebilir

Üstü açık araba sağır edebilir

Saatte 80-112 kilometre hızla gidildiğinde gürültünün 88-90 desibele ulaştığı, bunun da kalıcı işitme bozukluğuna neden olabilen 85 desibel sınırının üzerinde bulunduğu kaydedildi.

Uzmanlar ayrıca, duyma bozukluğunun yavaş yavaş oluştuğunu, etkilerinin yıllar sonra anlaşılabileceğini ve o zaman da “çok geç” olabileceğini belirtti.
ABD’de kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanları toplantısında gündeme gelen araştırma çerçevesinde, üstü açık arabayla saatte 80-112 kilometre hız yapıldığında, kulakların neredeyse beton kırma makinesinin çıkardığına yakın bir gürültü düzeyine maruz kaldığı belirtildi.
Araştırma Otolarengoloji (Kulak ve larenks hastalıklarını konu alan tıp dalı) dergisinde yayımlandı.
Uzmanlar, üstü açık arabayla hız yapmanın kulaklara zarar verebileceği uyarısında bulundu ve kulakların; motor, yol, trafik ve rüzgâr sesine uzun süre ya da tekrar eden şekilde maruz kalmasının kalıcı işitme kaybına neden olabileceği konusunda uyardı.
Araştırmacılar, üstü açık araba kullanan sürücülerin, motosiklet kullananlar gibi kulak tıkacına benzer koruyucular takması gerektiğine dikkat çekti

Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: duyma bozukluklarının tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.