VITAMIN DIYETI

VITAMIN DIYETI
Bu da diyet için idealdir. Kışın vitamine ihtiyaç iki kat artar. Kış mevsiminde hem fazla kilolardan kurtulmak hem de hastalıklara yakalanma riskini azaltmak artık mümkün.

Kış aylarında özellikle C vitamini yönünden zengin bir beslenme öneren diyet uzmanları, “Bütün yeşil sebzeler kalori açısından fakir, C vitamini yönünden zengindir. Kış sebzeleriyse daha zengindir. Kış diyetinde mutlaka sebze ve meyvalara ağırlık verilmeli” diyor.

“Yaz meyvaları çok suludur, ama vitamin açısından zengin değildir
Mandalina ve portakalın dışında yeşil biber, lahana, ıspanak, semizotu, pırasa, brüksel lahanası ve kuşburnu, C vitamini yönünden çok zengin besinlerdir. Sebze ve meyve taze ve anında tüketilmelidir. C vitamini vücutta depolanmadığı için her öğün alınması, özellikle sigara içenlerin daha fazla C vitamini almaya özen göstermesi gerekir.”

Vücutta C vitamini eksikliğinde halsizlik, çabuk yorulma ve hastalıklara yakalanma riskinin arttığını belirten uzmanlar, C vitamini yönünden çok zengin olduğu bilinmeyen patatesin de haşlanmış olarak tüketilmesini öneriyor. “Günboyu herkes iki patates yiyebilir. Haşlanmış patateste kalori olmaz”.

Kış diyeti

Sabah: Kahvaltıda peynir ve kepek ekmeğinin dışında mutlaka portakal, kivi, havuç ya da elma yenmeli.

Öğlen: Yemeğin yanında bir portakal suyu, ya da salata bulunmalı.

Akşam: Taze sebzelerden kendi suyuyla ya da zeytinyağla yapılmış yemekler yenmeli. Kızartma olmamalı. Sebzeler suyun altında değil, bir kapta yıkanmalı.

Kış diyetinin yararları

• Kabızlık ortadan kalkar,

• Mide ve karaciğer rahatlar,

• Yorgunluk, halsizlik görülmez,

• Cilt daha parlak hale gelir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.