Yakını görememe ameliyatı

Yakını görememe ameliyatı
Yakını görememe bazen kalıtsal faktörlerden bazen de dış etkenlerden dolayı meydana gelen bir göz rahatsızlıktır. Bizim ülkemizde de hipermetropi insan sayısındaki artış da aynı tehlikenin sinyallerini vermektedir.

Yakını görememe sorununda göz baktığı cisme odaklanmada oldukça zorlanmakta hatta zamanla trafik levhalarını bile görememektedir. Avrupa ülkelerinde yapılan bir araştırmaya göre her 4 kişiden biri 1’i hipermetropi tehlikesi ile karşı karşıya.
Hipermetropi yani yakını görememe sorunu, bu rahatsızlık son dönemlerde giderek artış gösteren göz sağlığı problemleri arasında en üst seviyelerde yer alan, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen aşırı görme bozukluğudur. Hipermetropi hastalığı ekseri 65 yaş üzerindeki bireyleri tehdit etmekte ve yaşla birlikte bu sorunun ortaya çıkma riski de artmaktadır

Yakını görememe tedavisi için son yıllarda gelişmiş tıbbın uygulamalarından yararlanılır. Gözlük, lens gibi tedavi seçeneklerinin yanında lazerle göz ameliyatları da büyük başarı sağlar.
Hipermetropi tedavisi için lazerle yapılan PRK göz ameliyatında fotorefraktif keratektomi ışık ışınları ile korneayı düzleştirme sağlanır. Yakını görememe tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem de Lasik’dir. Lasik yöntemi en yaygın cerrahi işlem olmakla beraber aynı zaman da en çok tercih edilendir.

Bir önceki yazımız olan Gözde melanom nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: yakını göremiyenler için ameliyat, yakini gorme ameliyati

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.