Yaşlanma ve Göz sağlığı

Yaşlanma ve Göz sağlığı
Bu yaştan sonra gözlerde meydana gelen göz tansiyonu ve katarakt gibi rahatsızlıklar, göz doktoruna muayene olmadan anlaşılamaz ve tedavi edilemez. Birbirimizin yüzüne baktığımızda, göz temasıyla iletişimin en doğru olanını kurarız. Üstelik; fiziksel özelliklerimizi belirleyen, önemli unsurlardan biridir gözlerimiz.
Gözlerde meydana gelen miyop ya da hipermetrop bozuklukları irsidir genellikle.
Gözler, ruh ile dünya arasında olan pencerelerdir. İrsinin yanı sıra, göz sağlığı, 40 yaşından itibaren kritik bir döneme girer
Böyle bir durumda; göz tansiyonuna yakalanma oranının yüzde 2 olduğu göz önünde bulundurularak, doktor kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir. Yazının devamı için aşağıya inin…

Katarakt
Göz merceğinin matlaşması, şeffaflığını kayıp etmesi ile teşhis edilen göz hastalıklarına katarakt adı verilir. Günümüzde yaklaşık her yaşlı insanda Katarakt oluşmaktadır. Katarakt dünyada körlüğe yol açan önde gelen hastalıklardan biridir. Aşırı ışık yansımaları ve gittikçe artan görme bozuklukları bu hastalığın habercisidir. Hastalığın ileri safhalarında hasta çevresini buzlu camdan bakar gibi algılar. Çok yavaş ilerleyen bir süreçtir bu. Bu yüzden hastanın göz doktoruna gitmekte gecikebilir. Doktor hastaların görme yeteneğini ölçer. Göz Mikroskobu ile Katarakt’ı kolayca görebilir. Pupilayı açmak için, ölçümden önce damla kullanabilir.
Katarakt hastanın görme simülasyonu
Glokom hastasının görme alanı simülasyonu
Test nasıl uygulanır?
– Karelere gün ışığında yaklaşık 30 – 40 cm mesafeden bakınız. Okurken gözlük veya lens kullanıyorsanız, bu test için de kullanın. Test her bir göz için ayrı ayrı yapılır.
– Bir gözünüzü eliniz ile kapatın. Gözünüzü kısmayın. Açık olan gözünüz ile karelerin ortasındaki siyah noktaya bakın. Ne görüyorsunuz? Testi diğer gözünüz ile tekrarlayın.
– Eğer aşağıdaki değişikliklerinden birini görüyorsanız bir göz doktoruna danışmanız gerekir::
– Testin içindeki bazı kareler diğerlerine göre daha büyük veya küçük görünüyor mu?

– Testin bir köşesi kesilmiş gibi görünüyor mu?
– Boş alanlar görüyor musunuz?
– Düzlemler dalgalı veya bozulmuş mu görünüyor?
– Karelerin içinde bazı bölümler flu mu görünüyor?
– Gri bir gölge görüyor musunuz?
 

Bir önceki yazımız olan Göz tansiyonuna dikkat Körlük riski taşıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.