Yaşlılıkta hafıza kaybı önlenebilir mi?

Yaşlılıkta hafıza kaybı önlenebilir mi?

Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin internet sitesinde de yayımlanan makalede bilim adamları, yaşlanma sürecinde bu proteinin hafızaya ilişkin bilişsel faaliyetlere zarar verdiğinin sanıldığını vurguladılar.
Mutasyona uğradığında 40-50 yaşındaki kişilerde de Alzheimer’a neden olan bu proteinin rolünü bulmak için kolları sıvayan bilim adamları önce mutasyona uğramış protein verilen fareler üzerinde araştırma yaptı.
Fransız bilim adamları, yaşlılıkta ortaya çıkan Alzheimer hastalığına yakalanan hastalarda olduğu gibi sağlıklı kişilerde de yaş ilerledikçe beyindeki miktarı artan presenilin 1 proteininin hafızaya zarar verdiğini belirledi. Ancak bilim adamlarını, beklenmedik şekilde, normal proteine sahip kontrol grubundaki fareler şaşırttı.
Araştırmacılar, yaş ilerledikçe bu proteinin fazla üretilmesinin hafızada anormalliklere neden olduğunu gördü.

Journal of neurosciences” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, proteinin sinir hücreleri arasındaki temas noktalarının (snaps) esnekliğinde anormalliklere neden olduğunu, dolayısıyla presenilin 1′in sinir hücrelerini zehirliyor olabileceğini belirttiler

Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hafızaya zarar veren şeyler, yaşlılarda hafıza kaybı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.