Yaşlılıkta işitme kaybı

Yaşlılıkta işitme kaybı

Yaşlılıkta işitme kaybının nedeni olarak; kulak yoluna giden damarların artık eskisi gibi kan taşıyamaması, işitme sinirlerinin yaşla birlikte deforme olması sayılabilir. Tiz sesleri algılama yetisi 30 yaşına doğru azalır.
Belirtileri nelerdir?
Yaşlılığa bağlı olduğu kuşkusuz belli olan işitme kaybı, 30 yaşın altına kadar inebilir.
Yaşın ilerlemesiyle birlikte her organ gibi işitme duyusu da gün geçtikçe zayıflar. İşitme duyusunun kaybolması, çok sık karşılaşılan bir durumdur
Zamanla tel, zil sesi gibi sesler algılanamayabilir.
İşitmenin zayıflaması; yapısal özellikler, gürültüye maruz kalma, damar sertliği gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Ayrıca gürültülü yerlerden, gür sesli konuşan kişilerden çok fazla rahatsızlık duyarlar.
Beyindeki işitme merkezi işlevini yitiriyor

Ne yapmak gerekir?
İşitme işlevinin zamanla eski görevini yerine getirememesinde psikolojik ve patolojik nedenler rol oynar. Kadınların erkeklere oranla işitme duyularının azalması olayı, daha geç yaşlarda başlıyor.
Yapılan araştırmalarda yaşlılıkla birlikte gelen sağırlıkta önce tiz seslerin duyumunun azaldığı ortaya çıkmıştır. İşitme zayıflığı başlayan yaşlıların yaklaşık yarısından fazlasında yüksek frekanslı seslere karşı aşırı duyarlılık gelişir. İşitme kaybı olmayan insanlara normal gelen ses tonu, yaşlı insanların kulaklarını zorlayabilir.
Bir KBB doktoru tarafından muayene edildikten sonra kulakta oluşan kir varsa, doktor tarafından temizlenir. Bu uygulama çoğu zaman duyu kaybını önemli ölçüde azaltır.
İkinci uygulama yaşlıya en uygun bir işitme aygıtının takılmasıdır. İşitme aygıtı yaşlının toplumsal yaşama yeniden dönmesini sağlar.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yaşlılığa bağlı işitme kaybı, isitmedeki zayiflik, Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybının Belirtileri ve Tedavi, yaşlılığa bağlı ses kaybı, yaşlılıkta işitme kaybı ve bitkisel tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.