Yaz için şimdiden form tutun

Yaz için şimdiden form tutun

Forma girmek veya vücut geliştirmek isteyenlerin mutlaka diplomalı antrenörler nezaretindeki salonlara başvuruda bulunması gerektiğini belirten Kul, bu konuna kendilerine gelen kişilere bilimsel programlar uygulandığını ifade etti.
Kul, kişilerin kilo veya kas oranlarına göre çalışma programı hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Öncelikle kişinin ideal kilosu bulunuyor, buna göre günlük alması ve spor yaparken harcaması gereken kalori miktarı belirleniyor.
Kul, açık alanlarda kişinin kendi vücut ağırlığıyla veya salonlarda aletlerle fitness yapabileceğini belirterek, “Ancak salonlarda kontrollü şekilde spor yapılması daha sağlıklı” dedi.
Adana’da faaliyet gösteren bir spor salonunda fitness koçluğu yapan beden öğretmeni Soner Kul yaptığı açıklamada, kilo sorunu olanların, konusunda uzman antrenörlerin bulunduğu salonlarda bu sorunlarından rahatça kurtulabileceklerini söyledi.
Uzmanlar, yaz aylarında mayolar ve hafif giyeceklerle kilolarını saklayamayan kadınlar ile vücut gelişimine ve formda kalmaya önem veren erkeklerin şimdiden spor salonlarına giderek form tutmaya başlamaları gerektiği belirtiyor
Çalışma programı da bir, iki veya üç aylık dönemler halinde hazırlanıyor. Buradaki amaç, kişiye hızlı bir şekilde değil, haftada yarım kilo civarında kilo verdirmek. Kiloya göre kas oranını artırmak için de sıkı bir antrenman programı uygulatıp protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme sağlıyoruz.”

Hazırlık en az 3 ay önce başlamalı
Soner Kul, kadın veya erkeklerin yaza en az 3 ay önceden hazırlanmaya başlaması gerektiğini söyledi.
Genelde yaza çok az bir süre kala salonlara başvuruda bulunulduğuna dikkati çeken Kul, “Ancak bunun tam tersi olmalı. Yaza fit girmek isteyenler salonlara kışın gitmeli ve haftada en az 3 gün uzman antrenörlerin nezaretinde çalışma yapmalı” diye konuştu.
Tek başına vücudu hazırlamadan herhangi bir ağırlık kullanılarak yapılan sporun da boyun veya bel fıtığı ile eklem yerleri sakatlanmalarına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunan Kul, büyüme hormonu salgılayan ilaçların kullanılmaması gerektiği konusunda da sık sık uyarılarda bulunduklarını kaydetti.
Bir önceki Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor başlıklı konumuzda atkestanesi, bacaklarda ağrı ve basur tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: form tutmaya baslamak

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.