Yaz ishali neden olur?

Yaz ishali neden olur?
İşte yaz ishali nedenleri:

Normal bir ishal gibi yaz ishalinin de nedenleri arasında mikrobik ishaller en başta yer alıyor. Özellikle de yaz ishali ciddi hastalıklara sebebiyet veren bir sorun olmakta ve mutlaka neden meydana geldiği araştırılarak bir an evvel tedavi sürecine başlanmalıdır. Peki yaz ishalinin nedenleri nelerdir?
Yaz ishalinin nedenleri
Günde 3-4 kez dışkının su ve sümüksü halde olması ishal sorununu işaret etmektedir ve ishal nedeniyle de bağırsak hareketlerinde bir hayli artış gözükür. İshalin uzun bir süre devam etmesi tehlikeyi işaret ederken, yaz ishalinin ortaya çıkması ise daha büyük sorunları işaret etmektedir.
Dışkı normalde dışı kuru ve şekilli bir biçimdeyken, dışkının su miktarında görülen artış sebebiyle şekilsiz olması ve dışkı sayısında da artış husule gelmesi ishal olarak tanımlanır ve bu durumun uzun bir süre devam etmesi sağlık problemlerine yol açar
Mikropların yanı sıra yaz aylarında kullanılan bir takım antibiyotik ilaçlarda yaz ishaline neden olur. Ayrıca çeşitli mide ve bağırsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, aşırı ve ani ısı değişimleri, üzüntü, korku, stres gibi durumlarda ishal nedeni olmakta ve yaz ishalinin sebepleri arasında yer almaktadır. Mikroplar, bakteriler ile protozoon denilen gözle görülmeyen parazitler yaz ishali nedenleridir.
Bir önceki Solunum rehabilitasyonu nedir? başlıklı konumuzda solunum rehabilitasyonu ve solunum rehabilitasyonu hakkında hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.