Yaz ishalinin belirtileri nelerdir?

Yaz ishalinin belirtileri nelerdir?

Yaz ishalinin belirtileri
Yaz ishali belirtileri

Yaz ishalinin en önemli ve tek belirtisi hepimizin bildiği gibi dışkının su kıvamda olmasıdır. Dışkı normalde katı ve şekilli bir biçimdedir, ancak yaz ishali meydana geldiği zaman dışkı su halini alarak şekilsiz bir biçime bürünür.
Gözle görülemeyecek kadar küçük olan ve protozoon denilen parazitler gibi mikroplar ve bakteriler bağırsakların hareket kabiliyetini arttırdığı için dışkı sayısında çoğalma ve dışkının su gibi şekilsiz olması durumu olan ishale yol açarlar. Yaz ishali ciddi ve tehlikeli bir durumdur bu sebeple yaz ishalinin belirtileri hissedildiği gibi uzman bir doktora tedavi için başvurulmalıdır. Tüm bu mikrop, bakteri, protozoon gibi bazı antibiyotik ilaçlar, hormonal hastalıklar, bağırsak hastalıkları, aşırı ve ani ısı değişimleri yaz ishaline de yol açmaktadır
Dışkı, cıvık, patates püresi gibi kıvamda ise yaz ishali belirtisi olarak tanımlanır.
Bazı durumlarda yaz ishalinin belirtileri sümüksü ve iltihaplı biçimde olan dışkıdır. Dışkının pirinç suyu gibi bir görünümde olması yaz ishalinin ne kadar tehlikeli olduğunun belirtisidir. Bu tür durumlarda acilen uzman bir hekime başvurulması tavsiye edilir.
Bir önceki Solunum rehabilitasyonu nedir? başlıklı konumuzda solunum rehabilitasyonu ve solunum rehabilitasyonu hakkında hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.