Ailesinde meme kanseri bulunan erkekler tehlikede

Ailesinde meme kanseri bulunan erkekler tehlikede

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.
Meme kanserinin genetik yönünün de bulunduğunu belirten uzmanlar, ailesinde meme kanseri hastalığı bulunan erkeklerin risk altında olduğu uyarısında bulunuyor. Ailesinde meme kanseri olan erkekler de risk altında bulunuyor. Dr.
Meme kanseri sadece kadınlar için risk oluşturmuyor
Orhan Demircan, ailesinde meme kanseri bulunan erkeklerin de risk altında olduğunu açıkladı.
Demircan, “Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30’unun ailesinde mutlaka meme kanseri vakası vardır.” dedi.
Kızarıklıkları hafife almayın

Risk altında bulunan erkeklerin mutlaka belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerektiğini belirten Prof. Dr. Demircan erkeklere şu uyarılarda bulundu:
Hastalık erkeklerde, göğüste kızarıklık, göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikâyetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı için hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak, emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor.”
Dünyada her 14 saniyede bir kadın meme kanserinden ölüyor. Türkiye’de her yıl 30 bin yeni meme kanseri vakası ortaya çıkıyor. Her bin erkekten ikisinde meme kanseri görülüyor.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.