Amipli dizanteri nedenleri

Amipli dizanteri nedenleri
Bulaşıcı olan amipli dizanteri hastalığı ağız yoluyla ya da amipli dizanteri hastasının dışkısının içme sularıyla karışması ve bu suyun içilmesi ile bulaşmaktadır. Ancak kötü çevre koşulları bu hastalığın bulaşmasında önemli etkendir.
Entamoeba his-tolytica isimli bir salağın sebep olduğu amipli dizanteri tropikal ülkeler başta olmak üzere ılıman ve soğuk kuşaklarda da husule gelen ve sağlığı önemli derecede etkileyen ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hem sağlık koşullarına hem de çevre temizlik koşullarına gereken özenin gösterilmemesi amipli dizanteri hastalığının bulaşmasında büyük risktir.

Amipli dizanteri hastalığının ortaya çıkmasında diğer önemli etkenler ise; kara sinekler, parmaklar, besinler, kirli eşyalardır.

Amipli dizanterinin insandan insana bulaşma riski oldukça düşük olmaktadır
Aynı zamanda amipli dizanteriye sebep olan asalağın sıcak bölgeleri sevmesi ve bu bölgelerde uzunca yaşam sürdürmesi de sorunun görülmesinde bir tehdittir.
Amipli dizanteriye sebep olan asalak kanla beslenmekte olup dokularda ve sulu dışkıda bulunmaktadır. Asıl yeri bağırsaklar olan bu asalak kimi zaman bağırsağı delerek karaciğere geçmektedir.
Bir önceki Alerji nedir? Alerjiden korunmanın yolları varmıdır? başlıklı konumuzda alerji ve alerji çeşitleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: basilli dizanterinin tehlikesi nelerdir, amipe neden olan hastalıklar, amipli dizanteri yorum

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.