Anal kaşıntı neden olur?

Anal kaşıntı neden olur?
Anal kaşıntı bilhassa da çocuk ve yaşlı kesimde karşılaşılan bir durum olduğu için, hekimler bu kaşıntının sebebi konusunda şunları söylemekteler. Çocuklarda anal kaşıntı nedeni, kılkurdu adı verilen bir parazit olurken, yaşlılarda anal kaşıntı sebebi ise, yaşlanmanın etkisiyle derinin kurumasıdır. Anal kaşıntının orta yaş grubunda ki sebepleri ise çeşitlilik gösterir.

Anal kaşıntı nedeni en iyi hekim tarafından anlaşılır.
Makat bölgesi yani anal kaşıntısı günümüz toplumunun sık sık yaşadığı sorunların başında geldiği için, bu yazımızda anal kaşıntı sebepleri nelerdir bunları açıklamak ve tedavisi konusunda sizlere yardımcı olmak istedik.
Anal kaşıntı nedenleri
Anal kaşıntının inatçı olduğu dönemler yaşlılık ve çocukluk dönemleridir
Anal kaşıntıya sebep olan en önemli faktör sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı gibi husule gelen diğer deri hastalıklarının da anal bölgesinde kaşıntıya yol açması beklenen bir durumdur. Deri kanseri, mantar enfeksiyonu, hemoroid anal kaşıntı nedenleri arasında sayabileceğimiz hastalıklardır.
Tüm bunların yanı sıra anal bölgeye sert bezlerle ve sabunla aşırı bakım uygulama ya da tam tersi hijyenden yoksun bırakma, kaşınmayı geçirmek için hastanın kendi isteği doğrultusunda hekime danışmadan aldığı bir takım ilaçlar, stres, anal kaslarının gevşemesi gibi durumlar kaşıntıya yol açar ve kaşıntının şiddetini arttırır.
Bir önceki Kronik apandisit tedavisi başlıklı konumuzda kronik apandisit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: analda kaşıntı, anal kasintisi neden olabilir, yaşlıların anal

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.