Anne adayları, yaz aylarında ne yapmalı!

Anne adayları, yaz aylarında ne yapmalı!
Hamilleliğin ilk aylarında yaşanan bulantı ve kusmalara karşı bol sıvı tüketilmesi grektiğini söyleyen Peker, vücuttaki sıvı kaybının dengelenmesi gerektiğinide belirtti. Hamileliğin son aylarında rahim büyüyerek akciğere baskı uyguladığı için nefes darlığı problemleri ortaya çıkabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzman Doktoru Hakan Peker, bayanların hamilelik süresince sıkıntı yaşamamaları için bir kaç öneride bulundu.
Havaların iyiden iyiye ısındığı şu günlerde anne adaylarının, özellikle doğumu yaklaşan hamile bayanların sıkıntılı günlere girmesine neden oluyor. Bu durum yaz aylarına denk gelen hamilleliklerde, nemin vermiş olduğu etki ile daha fazla hissedilebilir
Bu gibi durumlarda anne adayının serin bir yerde dinlenmesi ve sıvı kaybını dengelemesi gerekir.
Anne adaylarının sıcak havalarda, terleme ile birlikte oldukça falz sıvı kaybederler. Bu durum karın ve kasık ağrılarına, tansiyon düşüklüğüne, kabızlığa ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu oldukça tehlikelidir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günde 3 litre su içilmesi gerekmektedir.
Hamilelik döneminde, genellikle bayanların yüzlerinde izler ve cilt lekeleri oluşabilir. Güneşin etkisi ile de bu leke ve izler daha belirgin bir hal alabilir. Bu nedenle güneşe çıkacak anne adaylarının en az 50+ faktörlü güneş kremi kullanmaları gerekmektedir. Gebelik döneminde denize veya havuza girmek, bebek için sağlıklı olsa da havuzun ve denizin temiz olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sudan çıktıktan sonra hemen duş alınması gerekir. Çünkü havuzda bulunan kimyasal maddeler size ve bebeğinize zararlı olabilir. Hamile bayanların saat 11.00 ile 16.00 arasında gerek olmadıkça tek başına havuza ya da dışarı çıkması sağlıklı değildir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda kıyafet seçimidir. Hamileleik döneminde genital bölgede mantar oluşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle cildin nefes almasını sağlayacak pumuklu giysi ve iç çamırları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.
Yaz aylarında yapılacak olan uzun seyahatlerde, 1 ile 2 saat arasında mola verilmelidir . Verilen her molada 5 ile 15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca bacaklarda oluşacak ödem ve pıhtılara karşı varis çorabı giyilmelidir. Hamileliğinin 24. haftasından sonra kesinlikle araba kullanılmamalıdır.
Bir önceki Gebeliği önlemek için yanlış yöntemler başlıklı konumuzda cinsel hastalıklar, Cinsel Sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.