AORT darlığı nedenleri

AORT darlığı nedenleri
Peki, aort kapak darlığı neden olur?
Aort darlığının nedenleri
Küçük yaşta geçirilen romatizmal ateş, doğumsal ve ileri yaşa bağlı olarak kalp kapaklarında husule gelen hasar aort darlığının nedenleri oluyor. Aort kapağın kireçlenmesi bu kapağın iyi açılamamasına ve kalbin pompalamış olduğu kanın vücuda geçmesinde zorluk yaşanmasına sebep olmaktadır.

Yaşa bağlı aort darlığı nedenleri de aort kapağın yıpranmasıdır. Bu sebeple uzmanlar aort darlığının sebepleri için öncelikle bir takım metotlarla nedenleri araştırır ve sonrasında hastanın genel durumuna göre aort kapak darlığı tedavisine başlarlar.
Göğüste ağrı ve sıkışma hissi, bayılma hissi veya bayılma, efor sarf edilen işlerde çabuk yorulma ve çarpıntı, nefes almakta zorlanma, halsizlik ve dengesizlik gibi belirtileri bulunan aort darlığı nedenleri ortaya çıktığı zaman tedavisi daha da kolaylaşmaktadır. Kapak darlığı ekseri mitral kapak ve aort kapakta görülmekte ve aort kapak darlığı nedenleri olarak en sık rastlanan faktör ise aort kapağının kireçlenmesidir
Aort kapağın yıpranması hareketliliğinin kısıtlamasına neden oluyor ve bu duruma yüksek kolesterol hastalığının tetikleyici olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda radyoterapi tedavisi görülmesinin de aort darlığı sebepleri arasında olduğu uzmanlarca açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan AORT yetmezliği tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: aort darligi ve grip, aort darlığı nedenleri, ileri aort darlığı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.