Çocuk kalp ameliyatı nasıl yapılır?

Çocuk kalp ameliyatı nasıl yapılır?
Bu sayede açık kalp ameliyatında kalp kusurları daha iyi görüldüğünden kalbin tamiri de daha etkili bir şekilde yapılmaktadır.
Çocuklarda mütenevvi sebeplerden kaynaklı olarak hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra ortaya çıkan kalp hastalıklarının kimisinin tedavisinde ilaçlar yeterli olurken, kimisinde ise cerrahi işlemlere gereke duyulur.
Kimi çocuk kalp hastalıklarının tedavisinde uygulanacak olan kapalı kalp ameliyatı, hipotermi olarak adlandırılan bir teknikle yapılmaktadır. Çocuklarda ortaya çıkan kalp hastalıkları ameliyatında bu konuda uzman sahibi olmuş doktorlar, teknisyenler ve hemşirelerden oluşan bir ekip görev almaktadır. Çocuk kalp ameliyatı nasıl yapılır, çocuklarda kalp ameliyatı esnasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Çocuklarda kalp ameliyatı
Çocuklarda açık kalp ameliyatı alp-akciğer makinesi kullanılarak yapılmakta, bu cihaz akciğerler ve kalbi devre dışı bırakarak kanın oksijenlenmesini ve vücuda kan pompalanmasına muavenet etmektedir
Çocuk kalp ameliyatında tercih edilen bu teknik, vücut ısısının düşürülmesi, kan akımı yavaşlatılması ve üstelik durdurulması ile güven içerisinde kalbin tamiri yapılmaktadır.

Çocuk kalp ameliyatları sonrasında ise çocukların bir süre uzman kontrolü altında tutulması ve ailelerinde hekimlerin sözlerinden çıkmadan çocuklarına gereken özende bakmaları tavsiye edilir. Böylece çocuklarda kalp ameliyatı sonrasında oluşacak riskler en aza indirilip daha hızlı iyileşme sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Çoçuklarda kalp hastalıklarının tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.