Ayak ağrıları ve tedavi yolları

Ayak ağrıları ve tedavi yolları
Bu çıkıntılar parmaklarını sıkıştırarak nasırı daha da ağrılı hale getirir.

– Çıkıntılar yani kemiğin başparmakla birleştiği uçta görülen şekil bozukluğu
Hissi
Başparmağının dış tarafında ortaya çıkan sert şişlik.
American Fediatric Medical Association 2007 anketine göre kadınların yüzde 50′sinden fazlası her gün ayak ağrısı çekiyor. Konumuz, çoğumuzun ortak sorunu olan Achilles’in ökçesi ve burada oluşan ağrılardan nasıl kurtulabileceğimiz.
Oluşumu
En altta duran eklem yanlış hizalanmışsa, kemik dışarıya doğru çıkıntı yapar
Sebebi ayakkabı değildir. Genel olarak ayağının şekli ve yürüme tipi esas faktördür.
Nasıl düzelir?
Esnek maddelerden yapılmış (deri gibi) ayakkabılar giyerseniz, ayağınızın kıvrımını da rahat ettirmiş olursunuz. Plastikleri bir kenara atmadan önce ayakkabınızın tabanını kendi ayak tabanınıza tutun. Ayağınızdan küçük olmamasına dikkat edin. Bir ayak hastalıkları uzmanının önerisi, normal bir ayak tabanlığı kullanarak nasırlarının daha da kötüleşmesini engelleyebileceğiniz yönünde. Ancak esas çözüm ameliyattır. Ancak ağrı artıp da ayağınızı işlemez hale getirmediği sürece, doktorlar bunu tavsiye etmez. Çoğu operasyonda kemiğe kadar inilir ve parmak iğneyle veya çiviyle yerine yerleştirilir. Ameliyattan sonra bir-iki ay boyunca ayağınızda aksama olabilir. Ayrıca zorlu nasırlar yüzde 10-15 arası geri döner.
– Ürkütücü ayak yani içe kıvrık ayak başparmağı
Hissi
Parmak eklemlerinden bir tanesi (özellikle başparmağın yanındaki) yere paralel duracağına, yukarı doğru çıkıktır.
Oluşumu
Düz veya kavisli ayak şişliği veya çok dar ayakkabılar başparmağınızın ikinci parmağın altına girmesine neden olur. Dolayısıyla parmak büzüşür.
Nasıl düzelir?
Ayağın şeklini düzelten yumuşak petlerden kullanabilirsiniz. Ayak tabanının altında geçer ve içe kıvrık parmağına takılır. Böylece baskı ve sürtünme azalır. Doktor ağrının hafiflemesi için kortizon iğnesi de verebilir. Eğer bunların hepsini denediyseniz ve durumunuz hâlâ kötüyse ameliyat çözüm olabilir. Eklemin yanlarından küçük bir parça kemik alınarak parmağın normal şekline dönmesi sağlanır. Yerine oturması için birkaç hafta boyunca küçük bir iğne de konulabilir.
– Sürtünmeler yani nasırlar
Hissi
Kalın ve ölü bir tabakanın birikmesi. Parmaklarının üzerinde ve yanlarında görülür.

Oluşumu
Ayağınızda çok fazla baskı ve sürtünme olduğunda (genellikle kötü kalıplı ayakkabılar yüzünden) ortaya çıkar. Bu da yukarıda bahsettiğimiz, parmağın kıvrılması gibi bir deformasyondur.
Nasıl düzelir?
Haftada bir veya iki kez, duşta nazikçe deriniz pembeleşene kadar ponza taşıyla ovun. Sonra nasırları yumuşatmak için üretilmiş kremlerden (mesela Avon’dan Foot Works) kullanabilirsiniz. Eğer katmanlar gerçekten kalınsa, doktorunuz tıbbi pedikür yöntemiyle (salonlarda enfeksiyon riski olabileceğinden) bunları alabilir. Bilmeden de pet kullanmamalısınız. Bunlar sağlıklı deriyi yakabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir.
– Topuk problemi yani taban fasyası iltihabı
Hissi
Daha çok sabahları topukta hissedilen yanma ve batma hissi.
Oluşumu
Dokuların topuktan ayak çukuruna doğru inmesi ve burada iltihaplanma oluşması. Bunun belirtisi ayak tabanının aşırı düz ya da çok yüksek tabanlı olmasıdır. Bütün gün ayakta kalmak veya yürümek, fazla kilolu olmak veya bedeni zorlayıcı hareketler yapmak oluşumu tetikleyebilir.
Nasıl düzelir?
Reçetesiz satılan ayak kemeri destekleyicileri veya baskıyı alan ayak tabanlıklarını deneyebilirsiniz. Ancak gerçekten acıdan kıvranıyorsanız ultrasound terapi ve Shockwave terapisi hızlıca iyileşme sağlar. Bundan başka yeni çıkan “endoskobik taban fasyotomi operasyonu” adı verilen bir yöntem de mevcuttur. Cerrah tabanı incecik keser ve fasyaya ulaşır. Sonra buradaki sıkılaşmış dokuyu alır. Ancak yapılan bir araştırmada operasyon geçiren insanların yüzde 25′inde ağrıların devam ettiği tespit edilmiş.
– Ayağın sıkışması yani nörom
Hissi
Sızlama, yanma veya uyuşma hissedilir. Sanki çakıl taşlarının üzerinde yürüyormuşsunuz gibi acıtabilir.
Oluşumu
İki parmağınızın kemikleri (genellikle üçüncü ve dördüncü) birbirine sürtünür ve sinirler arada sıkışır. Parmakların izdihamına neden olan çok dar ayakkabılar bunun sorumlusudur.
Nasıl düzelir?
Çoğu uzman ağrının geçmesi için kortizon iğnesi veya sinirlerin bir bölümünü yok eden alkol tavsiye eder. Ancak ağrılar devam ederse cerrahi müdahale ile sıkışmış sinirleri çıkarttırabilirsiniz.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ayak bas parmaginda agri, ayagin icten ice yanmasi, ayak parmaklar yanma sislik, sol ayak parmaklarında yanma nedeni ve tedavisi, ayak tabanı neden ağrı yapar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.