Bağırsak tıkanması nasıl tedavi edilir?

Bağırsak tıkanması nasıl tedavi edilir?
Çünkü bağırsak tıkanıklığı tedavi edilmediği sürece hasta dışkılama işlemini yapamayacak ve bu rahatsızlık ölümcül bir riske dönüşecektir. Aksi taktirde önemsenmeyen bağırsak tıkanıklığı ya da teşhisi geç kalan bağırsak tıkanıklıklarında hasta hayatını kaybedebilir. Aynı zamanda bu sorun bağırsaklarda tıkanıklık olduğunun en birincil belirtisidir.

Bağırsak tıkanıklığı yaşayan hastalar bağırsaklarında ki tıkanıklıktan dolayı yaklaşık olarak 8-10 litrelik sıvıyı dışkılama ile dışarı atamadıkları için bu sıvı yukarı geri çıkacak ve ağızdan kusma eylemi ile dışarı atılacaktır.
Mütenevvi sebeplerden ötürü bağırsak kanalarında husule gelen tıkanmalar dışkının tam ve kalıcı olarak engellenmesine sebep olduğu için hastaların muhakkak bağırsak tıkanması sorunlarının tedavisine yönelmeleri gerekir
Bağırsak tıkanmasının üst tarafta mı yoksa alt tarafta mı husule geldiğini ise kusmanın renginden anlaşılır. Eğer kusma açık renkte hatta renksiz ise tıkanıklık üstte, kusma rengi yeşil ise tıkanıklık altta demektir. Kusmanın yanı sıra bağırsak tıkanmasının diğer belirtileri ise gaz çıkaramama, çok şişmiş ve gergin, sert bir karındır.

Tüm bu şikayetleri yaşamaya başladığınız anda muhakkak hekime başvurmalısınız. Hekim ilk olarak hastaya sıvı takviyesine başlar. Çünkü kusma ile vücuttan kaybedilen sıvının geri kazandırılması gerekir. Aksi taktirde hasta sıvı kaybından şoka girebilir. Daha sonra bağırsak tıkanıklığı yaşayan hastaya idrar sontası takılıp, gerekli idrar ölçümleri yapılır ve bunun yanı sıra kan tahlilleri yapılarak karın röntgeni çekilir. Gerekirse ilaçlı tomografiye başvurulur ve hastalığın kesin teşhisi konulur konulmaz, tıkanıklığın hangi bölgede husule geldiği öğrenilir öğrenilmez hemen tedaviye başlanır.
Bağırsak tıkanıklığı tedavisinde ilaçlı tedavi ya da cerrahi işlemlere başvurulur. Hastalığı seyrine göre tedavi değişiklik gösterir. Genellikle ilk evrelerde ilaçlı tedaviye başvurulur. İlerlemiş sorunlarda ise cerrahi işlemlere gerek duyulmaktadır.
Bir önceki Kabakulak nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda kabakulak ve kabakulak tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bagirsak tikanikligi nasil tedavi edilir, bağırsak tıkanması nedir belirtileri tedavisi nelerdir, sertlesmis diskiyla tikanan bagirsak, bağırsak tıkanıklığı nasıl geçer, Bagırsak tıkanmalarının nasıl tedavı edılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.