Bağırsak tıkanması tedavisi

Bağırsak tıkanması tedavisi
Kalın (kolon) bağırsaktaki tıkanıklık ise genellikle hazımsızlık problemi yaratır. Kalın bağırsaktaki kısmi tıkanıklık hastayı sıvı çıkarmaya iterek ishale yol açar; kalın bağırsağın tamamında görülen tıkanıklık ise bağırsak gazını çıkaramamaya yol açar. İnce bağırsakta husule gelen tıkanma genellikle karında ağrıya ve krampa sebep olurken, aynı zamanda kusma hisside uyandırır.

Bağırsak tıkanmasının yol açtığı sebeplerden biri de, karın şişmesi, karnın iyice gerilmesi ve sertleşmesidir.
İnce ya da kalın bağırsağın bir kısmının veya tamamının daha önceden geçirilmiş olan bağırsak ameliyatı ya da bağırsağın bükülmesinden ve düğümlenmesinden kaynaklı sebeplerden tıkanmasıdır
Daha birçok sorun bağırsaklarda tıkanıklığa yol açar. Tüm bu sorunlar hastada ciddi sıkıntılar yarattığı için ince ya da kalın bağırsaktaki tıkanıklık muhakkak tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen bağırsak tıkanıklığı ileride kangren ya da bağırsak delinmesi gibi hayati tehlikeye yol açan sorunlara sebep olabilir.

Bağırsak tıkanmasının tedavisi

 
Bağırsak tıkanması tedavisinde uzman hekim hastanın burnundan karnına ya da ince bağırsağının başlangıcına kadar uzunca bir tüp yerleştirir. Özel bir cihaz vasıtasıyla bağırsak tıkanıklığına yol açan sorun bağırsak salgıları ve hava yoluyla dışarı atılır. Bu işlem sonrasında hastalar karınlarında büyük bir rahatlık hisseder. İşlem sonrasında hastanın kaybetmiş olduğu sıvı ise damar yoluyla telafi edilir. Eğer ki bu işlem sonrasında hasta kendini rahatlamış hissetmezse o zamanda cerrahi işleme gerek duyulur. Bağırsak tıkanması ameliyatı uzman hekimler tarafından başarılı bir şekilde yapılır.
Bir önceki Cushing sendromu belirtileri başlıklı konumuzda cushing hastalığı ve cushing sendromu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ince bağırsak tıkanması, Bagırsak tıkanıklık nasıl tedavi edilir, bagirsak tikanmasi tehlikelimi, ince bağırsak hastalıkları, ince bağırsak tıkanmasi çözüm

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.