Bayramda Çok Şeker Tüketimine Dikkat

Bayramda Çok Şeker Tüketimine Dikkat

Ramazan bayramına sayılı günler kaldı, ve herkesde  büyük bir coşku var. Bu yazımızda fazla şeker tüketiminin zararlarına deyiniyoruz…

 

Bazı bölgelerde oluşan plakların temizlemesinin zor olduğunu ifade eden Durmuş, yemeğin çürük oluşturma potansiyeli olan bir gıdayla bitirilmemesi gerektiğini belirtti. Alışverişler yapılıyor, şekerler, kolonyalar  alınıyor.  Fakat çok fazla şeker tüketimi yapılmamalı. Çocuklara, misafirlere  ikram ettiğimiz şekerler fazla tüketildiği zaman dişlerimizde mikro çatlaklara yol açarak diş çürümesine etki ediyor. Bayramda şeker tüketimi ile ağızdaki asidik ortamın arttığını, ağzın suyla çalkalanması durumunda bile bu asidik ortamın kaybolmasının yaklaşık 40 dakikayı bulduğunu sizlere söylemek isteriz.
Şekerli besinler ne kadar doğal olsalar bile asit oluşturuyor.Türkiye nüfusunun yüzde 80-90′ının dişlerinde mikro çatlaklar var

Prof. Dr. Durmuş, piyasada satılan, dişin çürümesini engellediği veya dişi koruduğu iddia eden ürünlerin başlı başına diş çürümelerine karşı önleyici etkisi olmadığını, bu tür ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Bir önceki Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? başlıklı konumuzda karpuz çekirdeği yemenin faydaları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cok seker

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.