Bebeğim neden kusuyor?

Bebeğim neden kusuyor?
Bu sorun bebeklerde bir hastalık olduğunun göstergesi değil sadece bir bulgudur. Bu durumda ailelerin en çok dikkat etmesi gereken kusmanın zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığıdır.
Bebeği emzirdikten sonra ya da bebeğe bir şeyler yedirdikten sonra bebeğin tüketmiş olduğu şeyleri geri çıkarması yani kusması her anne ve babanın en çok endişe ettiği sorunlardan biri olmaktadır. Peki ama bebeğin karnını doyurma işleminden sonra yemiş olduğu şeyleri ya da içtiği sütü geri çıkarmasını normal midir yoksa bu durumda yapılması gereken herhangi bir husus mu var? İşte bu soruların cevaplarını siz anne ve babalar için sayfamızda paylaşıyoruz.

Anne ve babayı bir hayli tedirgin eden bu sorunu yaptıkları araştırmalara bağlı olarak uzmanlar şöyle açıklıyor:

Her bebek ilk 3 ayında yediklerini her gün bir kere kusmaktadır
Bebek eğer gün içinde zorlanmasız olarak bir ya da iki kere azar azar ya da ağız dolusu bir şekilde kusuyorsa ve bebeğin kilo alımı normal ise bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Bebeğin büyüyüp gelişmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkacaktır. Ancak bebek zorlanmalı bir şekilde kusuyorsa bunun sebebi çoğu zaman mide içeriğinin yemek borusuna kaçışıdır. Bu sorunun sebebi ise mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliği olmakta ve ekseri doğumdan sonra 3. ile 10. günler arasında husule gelmektedir.Bu sorun bebeğin kilo alımını etkilemez.
Bebeğin kusma nedenlerinden biri de beslenme şeklidir. Anneler bebeklerini emzirirken hava yutmamasına, aşırı ya da hızlı emmemesine ve emzirdikten sonra muhakkak gaz çıkartmasına dikkat etmelidirler.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: Bebeğim içtiği sütü tamamen geri kusuyor, bebeğim sürekli azar azar kusuyor, bebeğin agiz dolusu kusuyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.