Bebek mamaları anne sütüne eşdeğer değil

Bebek mamaları anne sütüne eşdeğer değil
Sema Soysal, “Türkiye’de her 100 bebekten 65′i sadece anne sütü almıyor. Gelişmiş ülkeler yüzde 80 oranını bile artırmak için birçok çalışmayı ve projeyi hayata geçiriyor” dedi.
Bebek mamalarının üzerinde anne sütüne eşdeğer anlamı taşıyan ifadelerin yasaklanmasının, anne sütü ile beslenen bebek oranını arttıracağı bildirildi. Dr. EMAS Başkanı Op

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği (EMAS) Başkanı Op. Dr. Sema Soysal, Türkiye’de son yıllarda yapılan çalışmalarla 0-6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin oranının yüzde 9′dan yüzde 35 civarına çıktığını söyledi.
Gelişmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 80′lerde olduğunu vurgulayan Soysal, “Yani Türkiye’de her 100 bebekten 65′i sadece anne sütü almıyor. Gelişmiş ülkeler yüzde 80 oranını bile artırmak için birçok çalışmayı ve projeyi hayata geçiriyor” dedi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bebek mamaları ve formüllerine yönelik tebliğinin resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiğini vurgulayan Soysal, şunları kaydetti:
“Bu, ülkede bebeklerin anne sütüyle beslenmesi için yapılan çalışmaların en önemlisi. Çünkü bu tebliğe göre etiketlerde, ambalajların üzerinde anne sütüne eşdeğer anlamı taşıyan ‘insana özdeş’, ‘anne gibi’, ‘adapte’ veya benzeri ifadeler kullanılmayacak. Yani anne sütünden uzaklaştırıcı aksine mamaya özendirici ifadelerden kaçınılacak. Hatta ambalaj üzerinde anne sütüyle beslemenin üstün olduğu, bebek maması ve formülünün sadece anne sütüyle beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda ve doktor önerisi üzerine kullanılması gereken ürün olduğu belirtilecek”

Hangi mama bebeğe sevgi ve güven verebilir?
Tebliğe göre bebek masası ve formülü kutularının üzerinde özendirici bebek resimleri ve çizimlerine de yer verilmeyeceğini ifade eden Soysal, “Her annenin sütü bebeğine özeldir. Firmalar her bebeğe özel mama çıkaramadığı için özendirici ifadelerin yasaklanması bebek sağlığı için çok önemli oldu. Ayrıca anne sütüyle besleme bebeğe sevgi ve güven de aşılıyor. Hangi mama bebeğe bunları verebilir” dedi.
Emzirmenin, annenin meme ve rahim kanserine yakalanma riskini de azalttığını dile getiren Soysal, mama ve formüllerin bu konuda da anneye bir katkısının olmadığını bildirdi. Soysal, bu tebliğin ilk 0-6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebek oranlarının artmasında önemli rol oynayacağını ancak yeterli olmayacağını kaydetti.
Avrupa ülkelerinde bebek maması ve formülü reklamlarının yasak olduğunu ifade eden Soysal, “Türkiye’de de bu konuda acilen düzenlemeye ihtiyaç duyuluyor. Ambalaj üzerinde özendirici ifadeler yasaklanıyor ancak reklamlarda daha fazlası anlatılıyor. Anne ve babaların önemli bölümü reklamlara bakarak mama ve formül alıyor” dedi.
Bir önceki Oruç tutmak kronik hastalara önerilmiyor başlıklı konumuzda böbrek rahatsızlığı, hipertansiyon ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yasaklanan bebek mamaları, yENİ DOGAN BEBEGİN GELİSMESİ İCİN HANGİMAMA ÖNERİLİR

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.