Bebekler kaç günde bir yıkanır?

Bebekler kaç günde bir yıkanır?

Yıkanmak büyük küçük hepimizin rahatlaması, temizlenmesi, vücut mikroplarından arınması, cildin nefes alması ve daha birçok hususta sağlığa ve bedene faydası bulunan bir durumdur. Peki uzmanların bu konudaki görüşleri nelerdir, bebekler kaç günde bir yıkanmalıdır?
Yeni doğan bebek kaç günde yıkanmalı?
Uzmanlar ise bebeklerin gün aşırı yıkanmasında bir sorun olmayacağını, hatta yaz aylarında her gün yıkanmaları konusunda önerilerde bulunmaktalar. Yeni doğan bebeklerin 6 ay boyunca her gün yıkanmasını öneren uzmanlar, hassas ciltlere sahip olan bebeklerin ya da annenin yoğun iş temposu içinde olması durumunda iki güne bir yıkanmasının da sorun yaratmayacağının altını çizmekteler. Ancak bebeklerin ciltleri hassas olduğundan, hastalıklara daha çabuk yakalandıklarından ve üşütme risklerinin yetişkinlere göre daha yüksek olduğundan pek çok anne adayı bebeğini yıkamaktan korkar. Bebeklerin yıkanma sıklığı en fazla üç günde bir olmalıdır
Üç günden sonra mutlaka bebekler yıkanmalıdır.

Bebeklerin yıkanma süreleri kadar yıkanma zamanları da önemlidir. İlk altı ay boyunca bebekler beslemeden önce ya da besledikten 1-1,5 saat sonra yıkanmalıdır. Bebeğinizi yıkadıktan sonra ona masaj yapmalı ve mutlaka emzirmelisiniz. Böylece daha rahat bir uyku çekecek, kendini güvende ve huzurlu hissedecektir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebekler kaç günde yıkanmalı, yeni dogan bebek kac gunde bir yikanmali, yenidoganbebek kac gunde bir yikanir, 3 aylık bebek kaç günde bir yıkanmalı, bebek kaç günden bir yıkanmalı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.