Beslenmede yapılan önemli hatalar

Beslenmede yapılan önemli hatalar

Herkesin bünyesine, vücut yapısına ve yaşam biçimine göre alması gereken kalori miktarının farklı olduğunu belirten uzmanlar, genel beslenmelerde bir çok hatanın yapıldığını belirtiyor.
Herkesin alması gereken kalori farklıdır. İşte o büyük hatalar ve dikkat edilmesi gereken noktalar…
Beslenme esnasında yapılan önemli hatalar şunlardır:
– Akşam sadece meyve yiyip yatmak,
– Saat 6′dan sonra yemek yememek,
– Kahvaltı, öğle gibi ana öğünleri atlamak,
– Diyette hiç ekmek yememek,
– Ara öğünler yapmamak,
– Yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık tüketmek,
– Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmek,
– Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden fazla tüketmek,
– Light gıdaları kilo aldırmaz düşüncesi ile fazla miktarda tüketmek. Herkesin yiyebileceği bir porsiyon ölçüsü vardır. Bir besini gereğinden fazla tüketmek de diyetten tamamen çıkarmak da doğru bir hareket değildir
Uzun açlıklar başta bel çevresi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir.
Önemli olan aynı öğünde çok çeşit yemekleri bir arada tüketmek değil farklı günlerde az miktarlarda çeşitli beslenmektir!

Amaç yediklerinizi hep daha aza indirmek değil enerji harcamanızı arttırmak olmalıdır!
Aslında bir adımsayar alarak öncelikle günlük nasıl bir harcamanız olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çalışmalar bir kişinin günde 8000- 10000 adım atması gerektiğini vurgulamaktadır. Çok hareketli olduğunuzu veya hareketsiz olup olmadığınızı anlamanın en pratik yolu adımsayar alıp kendinizi takip etmek ve adım sayılarınızı gün geçtikçe artırarak daha da enerji harcamak atacağınız en büyük adımdır!
Egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerden bir tanesidir. Özellikle yürüyüş ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yağlanmayı düşüren 2 spor şeklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu aralıksız yapılan aktivite yağlanmayı azaltır. Hızlı yapılan aktivite sizi daha çok terleten aktivite kas oranınızı azaltmaktan öteye gidemez.
Romatizması, kalp sorunu, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin hekimlerinin kontrolünde önerilerine uyarak spor yapmaları gerekmektedir. Egzersizi tek başına uygulamak yağlanmanızı azaltmaz tam tersi size kilo bile aldırabilir. Diyetinizi de alarak öneriler eşliğinde abdominal yağlanmayı düşürebilirsiniz.
Bir önceki Süt çocukların boyunu uzatıyor başlıklı konumuzda süt içmenin yararları, sütün faydaları ve sütün yararları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: beslenmede yapilan hatalae, beslenmede yapılan hatalar, beslenmede yapilan yanlislar, çocuk beslenmesinde yapılan hatalar yapılması gerekenler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.