Beyin ölümü ne demek?

Beyin ölümü ne demek?

Tıp alanında yapılan teknolojik gelişmeler günümüzde beyin ölümü gerçekleşmiş olan insanların uzun müddet boyunca yaşamasına olanak sağlamakta ve kalpleri durana kadar insanlar hayatta tutulmaktadır. Peki bu nasıl olur? Beyin ölümü gerçekleşmesi ne demektir? Beyin ölümü hakkında merak ettiğiniz tüm sorunların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz. Ancak beyin ölümü gerçekleşen bir insandan hiçbir refleks ve duyarlılık alınmamaktadır.

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin kalbi çalışmakta, göz bebekleri açık durmakta ve vücut ısısı da ortamda göre değişmektedir. Bu durum tıp alanında otonom sinir sisteminde (bitkisel sinir sistemi) yalnızca kalple ilgili bölümü çalışması olarak tanımlanmaktadır

Beyin ölümü gerçekleşen hastalar kendi başlarına hareket sağlayamazlar. Hasta solumum cihazına bağlıdır ve bu cihaz üç dakika arayla durur. Cihazın durmasından sonra hasta kendi solunumunu kendi gerçekleştirebilir. Ancak hastanın beyninden hiçbir elektriksel etkinlik alınmaz. Bu soruna kısacası bitkisel hayatta denir.

Beyin ölümü gerçekleşen hastalar cihazlara bağlı olarak yaşamlarını sürdürmekte ve iyileşme oranları çok nadirdir. İyileşme ihtimali olan hastalar Barbitürat türü uyku ilaçlarından zehirlenme sonucu ortaya çıkan çok ağır koma hastaları, çocuk komaları ve vücut ısısının aşın derecede düşmesi sonucu ortaya çıkan koma hastalarındadır. Ancak bu iyileşme oranı da çok düşük olduğundan cihaza bağlı hayatta kalan hastaların fişi çekilmeli mi, yoksa çekilmemeli mi tartışma konusu olur.
Cihaza bağlı yaşam sürdüren, beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların eğer kalp ölümü de gerçekleşirse, hasta canlılığını tamamen yitirecektir.
Bir önceki Hipertansiyon Hastalarının Dikkatine başlıklı konumuzda Hipertansiyon ameliyatı, yüksek tansiyon ve yüksek tansiyonun tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: beyin olumu gerceklesen refleks, beyin olumu gerceklesen hasta refleksi, beyin ölümü gerceklesen hastadaki refleks, beyin ölümü gerçekleşen insanlarda refleks, beyin ölümü gerceklesince ne olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.