Beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler

Beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler
Beynin her zaman sağlıklı olması bizlerin sağlıklı ve bilinçli bir yaşam sürmesinde önemli rolleri vardır.
Kalp ve beyin, insan sağlığı için en önemli fonksiyonları yerine getiren uzuvlarımızdan olduğundan bu ikiliyi dikkatli bir şekilde korumak ve her zaman sağlıklı olmaları için çaba sarf etmek gerekir. Bilhassa da beynimiz vücudumuzdaki tüm organları kontrol edebilen bir organ olduğu için bu özeni daha çok hak ediyor. Sağlıklı bir beyne sahip olmak için beyin sağlığına iyi gelen yiyeceklere yönelin. Beyin sağlığınızı korumak istiyorsanız öncelikle tüketmiş olduğunuz besinlere dikkat etmelisiniz
Beyne yararlı olan bu yiyecekler ise şunlardır:

Beyin fonksiyonlarının düzenli ve sağlıklı çalışmasında rol oynayan besinlerin başında somon gelmektedir. Omega 3 kaynağı olan somon beynin temel kimyasını etkileyerek gelişimini de sağlamaktadır. Haftada en az iki kere somon yemeye dikkat edin.
Beyne faydalı olan yiyeceklerin arasında tahıl ürünleri de yer almaktadır. Karbonhidrat bakımından zengin olan tahıllar beynin çok iyi çalışmasını sağlar. Aynı zamanda tahıl ürünleri kendinizi iyi hissetmenize de muavenet eder.

Beyin fonksiyonları için faydalı olan besinler arasında muz, avokado, kivi, incir, lahana, brokoli, patates, zeytin, sarımsak, süt ürünleri ve portakal suyu gibi potasyum açısından zengin olan besinlerde bulunmaktadır.
B vitamini ve C vitamini bakımından zengin olan ve beyin merkezinde önemli işlevleri bulunan tahıllar, baklagiller, süt ürünleri, tavuk, balık, çilek, limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi besinleri de sıklıkla tüketmeye özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Hangi mevsimde hangi sebze meyve yenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: limon ve beyin sagligi, beyin sağlığına iyi gelen yiyecekler, beyine hamgi meyve iyi, beyne iyi gelen yiyecekler, insan beyni ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.