Kıl dönmesinin tedavisi

Kıl dönmesinin tedavisi
Genel Cerrahi Uzmanı Op.

Kıl dönmesi sorunu çağımızda bir hayli arttı. Bülent Koç kıl dönmesinin tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenleri siz değerli okurlarımız için açıklıyor. Dr.
Tıp literatüründe “plonidal sinüs” olarak tanımlanan kıl dönmesi sorunu, kuyruk sokumunda bir veya birkaç adet deriye açılmış delik, enflamasyon, şişlik veya apse şeklinde kendini göstererek kişiye mütenevvi sıkıntılar yaşatır
Bireylerin yaşam kalitelerini düşüren, tedavi olmalarına rağmen bir süre sonra yeniden aynı sorunun görülme riskinin bulunması kıl dönmesi sorunu ile baş eden hastaların korkulu rüyası oluyor. Ekseri 16 ile 40 yaşları arasında husule gelen kıl dönmesi daha çok erkeklerin sorunu oluyor.
Hastalığın sebebi sırt ve baştan dökülen kılların kalça arasında kalan oluklu bölgeye dökülmesi ve ter bezleri arasından deri altına girerek orada kendince bir labirent oluşturmasıdır. Kılın deri altına girmiş olduğu delikten bakterilerde girdiği için bu bölgede iltihap oluşur ve bu iltihap dışarı akmadığı için orada apse oluşumuna sebep olur. Bölgede kanlı veya cerahatli pis kokan akıntılarda husule gelir.

Kıl dönmesinin tedavisi
Kıl dönmesi apsesi acil tedavi edilmezse hastanın ağrıları şiddetlenir, oturmakta ve yürümekte bir hayli zorluk çeker. Eğer apsenin boyutu çok aşırı değilse lokal anestezi ile tedavi başlar. Apse boşaltılır, içi iyice temizlenip yıkanır ve daha sonra da antibiyotikli kapatılır. Hasta bakımına çok dikkat etmelidir. Sık sık bölgeye pansuman yapılarak enfeksiyon oluşumu önlenmeli ve apseli bölgenin etrafındaki kıllar da tıraş edilmelidir.
Bir önceki Nefes darlığına ne iyi gelir? başlıklı konumuzda nefes darlığı ve Nefes darlığına bitkisel çözüm hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: prof osman dogru kil donmesi, dizlerdeki kıl donmesi nasıl giderilir, sac dibindeki kıl dönmesi beyin absesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.