Bitkisel Ürünleri Tercih Edin

Bitkisel Ürünleri Tercih Edin
. . ABD de yapılan bir araştırma, bitkisel protein ve zeytin yağı gibi bitkisel yağlarla beslenme düzeninin, tansiyonu ve kötü kolestrolü düşürdüğünü ortaya koydu.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi nden Dr. Lawrence Appel, günlük beslenme ihtiyacının yüzde 10 unun bitkisel proteinler ya da doymamış yağlarla karşılanmasının, tansiyon ve kötü kolestrolü düşürdüğünü ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azalttığını belirtti.

Amerikan Tıp Derneği nin (JAMA) yayın organında çıkan makalede, bilimadamlarının, büyük tansiyonu 12-15,9 ve küçük tansiyonu 8-9,9 arasında değişen 164 kişiye, tümü doymuş yağ oranı düşük, sebze ve meyve ağırlıklı, protein, şeker ve bitkisel yağlar ihtiva eden 3 farklı beslenme şekli uyguladıkları kaydedildi.

Araştırma sonucunda, sırayla, farklı oranlarda uygulanan 3 farklı beslenme düzeninin ardından, sadece 6 haftada, bu kişilerin tansiyonlarında belirgin bir düzelme olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bitkisel protein ve bitkisel yağ ağırlıklı beslenme düzeninin tansiyonu ortalama yüzde 9,3, şeker ağırlıklı beslenme düzeninin ise tansiyonu yüzde 8 oranında azalttığı belirtildi.

 
.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.