Böbrek yetmezliği nedenleri

Böbrek yetmezliği nedenleri
Laboratuvar bulgularıyla tespit edilen böbrek yetmezliğinin nedenleri ise oldukça çeşitlidir.
Ne yazık ki böbrek yetmezliği problemi olan hastalar bu problemlerini hastalığın erken döneminde belirtisi olmadığı için çok geç öğreniyor ve zamanla sorunun ilerlemesi durumunda ortaya çıkan belirtiler neticesinde böbrek yetmezliğinin varlığı anlaşılıyor. Bir bireyin böbrek yetmezliği yaşamasının altında mütenevvi faktörler rol oynar. Peki nedir bu faktörler?
Böbrek yetmezliği neden olur?
Böbrek yetmezliğinin nedenleri
Böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerden bir tanesi vücutta aşırı sıvı kaybı olmasıdır. Kanama, kusma, ishal ve yanık gibi çeşitli nedenlerden dolayı vücudun su kaybetmesi ya da yeteri kadar sıvı tüketilmemesi böbrek yetmezliğine neden oluyor
Böbreklerin ihtiyaç duyduğu sıvıyı alamaması nedenlerinin yanı sıra, bir takım böbrek hastalıkları da böbrek yetmezliğine yol açıyor.

Böbrek iltihabı ve böbrek damarlarının ani bir şekilde tıkanması da böbrek yetmezliğinin nedenlerindendir. İdrar yollarında tıkanıklık olması, gebelik zehirlenmesi, gebeliğe bağlı kanamalar, düşük yapma, kontrolsüz ve yüksek dozda alınan ilaçlar, doku ezilmeleri ve büyük ameliyatlar geçirme gibi pek çok faktör börek yetmezliği nedeni olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dizlerde kireçlenme neden olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: idrarda protein kaçağı nasıl önlenir, böbregin eksik oldugununasil anlariz, BÖBREK HASTALIKLARI, diyalize giren hastalarda kanındaki kreatin miktarı, pankreatit bobrek iflasZ

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.