Böbreküstü bezi yetmezliği neden olur?

Böbreküstü bezi yetmezliği neden olur?
Peki böbreküstü bezlerinde neden yavaşlama olur? Böbreküstü bezi yetmezliği nedenleri nelerdir?
Böbreküstü bezi yetmezliği nedenleri
Böbreklerin işlevinde yavaşlamaya neden olan addison hastalığının nedenleri oldukça çeşitlidir. Çünkü böbreküstü bezi yetmezliği yani addison hastalığı aldosteron, kortizol, cinsel hormonlar, adrenalin ve noradrenalin gibi hormonların üretimini olumsuz etkiler.

Böbreküstü bezi yetmezliğinin en önemli nedeni, böbreküstü bezi veremidir. Böbreküstü bezinin yetmezliğine yol açan bu nedenler hastanın yaşam kalitesini ciddi manada bozmaktadır.
Addison hastalığı olarak da bilinen böbreküstü bezi yetmezliği, hastalığın adından da anlaşılabildiği gibi böbreküstü bezlerinin işlevlerinde yavaşlık husule gelmesidir. Böbreküstü bezlerinin yavaşlaması nadir olarak görülen bir hastalık çeşidi olmakta, ancak husule geldiği kişilerde ciddi şikayetler ortaya çıkartıp, pek çok hastalığın riskini de arttırmaktadır
Böbreküstü bezi vereminin sebep olduğu yıkım, böbreküstü bezi yetmezliğine yol açmaktadır. Ayrıca böbreküstü vereminin neden olmasının dışında, kronik enfeksiyon hastalıkları da böbreküstü bezi yetmezliği nedenleri arasında yer almaktadır. Frengi, böbreküstü bezini beslemekle görevli olan damarların tıkanması böbreküstü bezi yetmezliği sebepleridir.
Bir önceki Böbreküstü bezi yetmezliği tedavisi başlıklı konumuzda böbreküstü bezi yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: adrenalin yetmezliği, adrenalin yetmezliği tedavisi nedir, böbrek üstü salgı bezleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.