Börülcenin faydaları nelerdir?

Börülcenin faydaları nelerdir?

Daha çok ege bölgesi halkı tarafından sıkça tüketilmekte olan börülcenin sağlık açısından o kadar önemli faydaları bulunuyor ki, uzmanlar börülcenin düzenli bir şekilde yalnızca Ege halkı tarafından değil herkesçe tüketilmesini önermekteler. Börülcenin içerdiği bu besin maddeleri sağlık açısından son derece büyük yararlar sağlamaktadır.

Börülce yüksek oranda lif içermekte olduğundan kolesterol üzerinde olumlu değişimler yaratmaktadır. Akkız, Karnıkara ve Sarıgöbek gibi farklı çeşitleri bulunan börülcenin yararlarını okuduğunuz zaman sizde uzmanların görüşlerine katılacak ve börülceye mutfağınızda yer vereceksiniz. İşte börülcenin faydaları:
Börülcenin faydaları
Börülce protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niasin gibi besin değerleri ihtiva etmektedir. Yüksek lif oranına sahip olan börülce kandaki insülin seviyesinde de olumlu bir etki göstermektedir
Ve yine bu yüksek oranda ki lif özelliği ile kabızlık sorununa da engel olmaktadır.
Demir ve potasyum açısından da zengin olan börülce mutlaka diyet menüsünde yer alması gereken bir gıdadır. börülce diyete zenginlik ve çeşitlilik katar, daha sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur.
Bir önceki Kolestrolü önleyen yiyecekler nelerdir? başlıklı konumuzda kolesterole ne iyi gelir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: börülcenin faydaları, börülce faydaları nelerdir, börülcenin yararları, börülcenin faydaları nelerdir, börülcenin faydaları ve zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.