Bu Yaza Yiyerek Girin

Bu Yaza Yiyerek Girin
Ciltte yeni hücrelerin gelişmesinde önemli etkisi var. Sürekli yeni diyet önerileri ile hemen her gün karşılaşıyorsunuz. Peki, yaz aylarında neleri yemeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü? Güneş ışınlarının yoğunluğuyla birlikte vücut dengeleri de değişiyor çünkü. Provitamin B5, cildi nemlendirme özelliğine sahip bir vitamin. Terle vücuttan bolca sıvı atılacağı için günde en az 1,5-2 litre su tüketilmesi ilk şart
Güneş ışınlarının neden olduğu kızarıklıkları gideriyor, güneşe maruz kalan saç tellerinin kırılıp kurumasını önlüyor. Provitamin B5 en çok tahıllar, yumurta sarısı, mantar, baklagiller, karnabahar ve patateste bulunuyor.

Yaz denildiğinde akla gelen ilk yiyecekler kavun ve karpuz oluyor. Karpuz, peynir, ekmek üçlüsü ise hemen herkesin favorisi. Karpuzun yüzde 95 i su. Vücudu temizleme özelliğine sahip. Böbrekleri çalıştırıyor, üre ve uzat tuzlarını temizliyor, idrar söktürüyor. Hatta doktorlar kum ve taş düşüren böbrek hastalarına da karpuzu öneriyor. Ayrıca B ve C vitaminini de içeriyor. Diyet yapanlar da karpuzu yoğun olarak tüketiyor. Çünkü içinde bulunan su oranı mideyi şişiriyor ve kişinin az yemek yemesini sağlıyor. Fakat yemekle birlikte ya da sonra değil, yemekten yarım saat önce tüketilmesi gerekiyor. Yoksa hazımsızlığa neden oluyor.

Bir başka yazlıkçı meyve de kavun. B vitamini, brom ve iyot içeriyor, sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uyku vaat ediyor. Damar tıkanıklığı, kansızlık için de öneriliyor. Ama hazmı karpuza göre daha zor. Bir de şeker oranı fazla. Dolayısıyla şeker hastalarının kavunu tüketirken dikkatli ve ölçülü olması gerekiyor. Başka bir vitamin kaynağı da domates. Yaz aylarında en çok tüketilmesi gereken sebzelerden biri. Çünkü sıcak havalarda artan nem kaybı, ciltte kuruluk yapabiliyor. Domates, sağlıklı bir bronzluğu uzun süre korurken, cildin kurumasını ve bazı kanser türlerini de önlüyor. Her gün en az 1-2 domatesi çiğ olarak tüketmekte fayda var. Cildin yaşlanmasını azaltıp canlılığını korumasında etkili C vitamini en çok domates, yeşil biber, çilek, kivi ve maydanozda bulunuyor.

Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Zeytinyağında bulunan yağ asitleri ile bazı maddeler iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürüyor ve kanser oluşumunu engelliyor. Yaza sağlıklı bir bedenle başlamak istiyorsanız, yiyeceklerden kaçmaya değil, dengeli ve doğru yiyecekleri yemeye özen gösterin.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.