Burun kanamasının tedavisi

Burun kanamasının tedavisi
burun kanaması yaşıyor ya da yaşayan bir kişinin yanında bulunuyorsanız, burun kanamasını sağlık kurumuna gitmeden önce kendi çabalarınızla da durdurabilirsiniz.

Burun kanaması tedavi yolları

 

Burunda kanma husule geldiği zaman burun ucu parmaklar yardımıyla sıkılmalıdır. Bu makalemizde sizleri bu konuda bilgilendirecek ve burun kanmasına kendi kendinize tedavi bulmanıza muavenet edeceğiz. İşte burun kanaması durumunda yapılması gerekenler.
Ekseri önemli bir sebepten dolayı husule gelen bir sağlık problemi olmayan burun kanaması, ne kadar da olsa hem hastayı hem de çevresindekileri bir paniğin içine sürükler
Burun ucu sıkılarak hasta oturur pozisyonda olmalı, başın yukarıda tutulması sağlanmalıdır. Bu şekilde en az 5 dakik beklendikten sonra burun ve yanak üzerine buz tatbiki yapılması tavsiye edilir. Kesinlikle hasta sümkürmemeli, yere eğilmemeli, kendini zorlayacak hareketler yapmaktan kaçınmalı ve başın sürekli yukarıda tutulmasına özen gösterilmelidir. Burun kanamasını durdurma yöntemlerini uygulamanıza rağmen burun kanaması halen devam ediyorsa ya da bir süre sonra nüks etti ve kanama sonrası yorgunluk ve göğüs ağrısı gibi şikayetler husule geldiyse muhakkak uzman bir hekime başvurulmalıdır.
Yapılan burun kanaması tedavisi ilk yardımına rağmen burun kanaması devam ediyorsa uzman hekim öncelikle kanamanın yerini ve sebebini tespit edecektir. Eğer ki burun kanamasının sebebi yüksek tansiyondan kaynaklanıyorsa, sorun kolayca düzeltilir. Kulak burun boğaz doktoru kanama yerini tespit ettikten sonra elektrokoter veya lazer gibi teknolojik cihazlarla kanamanın olduğu alan yakarak kanamayı durdurur. Lakin yaygın kanamadan dolayı kanamanın yeri tespit edilemediyse, o zaman da uygun bir şekilde tampon tedavisine başvurulur.
Bir önceki Bahar nezlesinin tedavisi başlıklı konumuzda bahar nezlesi ve bahar nezlesi tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: burun kanamasinin yollari, lazerle kanama durdurma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.