Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilde rengini veren melanin maddesi mütenevvi sebeplerden ötürü hasara uğramakta ve bunun sonucunda da cilt renginde yer yer açılmalar ya da koyulaşmalar husule gelmektedir.

Cilt lekeleri nedenleri

 

Ciltte lekelenmeye yol açan oldukça çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Bu lekelerin kimileri genetik nedenlerden dolayı oluşmakta, kimileri ise sonradan husule gelmektedir. Peki melanin pigmentleri hangi sebeplerden dolayı zarar görmekte ve cilt lekeleri husule gelmektedir. Cilt rengindeki bu açıklık ya da koyuluk ciltte lekelenme sorunu olarak tabir edilmektedir
Cilt lekeleri bazen dönem dönem bazen de sürekli olarak görülmektedir. Bilhassa yaz aylarında güneş ışınlarından dolayı dönemlik lekelenmeler ortaya çıkar. Aynı şekilde kadınların gebelik dönemlerinde husule gelen lekelenmelerde dönemliktir.
Genetik faktörler, güneş ışınları ve gebeliğin yanı sıra ciltte lekelenme sebepleri yaşın ilerlemesi ve stres gibi faktörlerde olabilir. Boyutları değişen cilt lekeleri bazı sistemik hastalıklardan, enfeksiyonlardan , yanlış kozmetik ürün kullanmaktan ya da kullanılan bir takım ilaçlardan da husule gelir.
Bir önceki Cilt Kanseri Deri Kanseri Nedenleri Ve Tedavileri başlıklı konumuzda cilt kanseri, cilt kanseri tedavisi ve deri kanseri belirtileri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bacakta leke neden oluşur, cilddeacilmalar, cilt lekeleri neden cikar, yüzdeki lekeleri açan ampul

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.