Çocuklarda Müzik Eğitimi Zekayı Geliştiriyor

Çocuklarda Müzik Eğitimi Zekayı Geliştiriyor
İncelemenin sonucunda müzik eğitimi alan çocukların almayanlara göre hafıza testlerinde daha başarılı oldukları tespit edildi. Küçük yaşta müzik eğitimi almanın zeka gelişimine olumlu katkıda bulunduğu ve hafızayı kuvvetlendirdiği belirlendi. Kanadalı bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, müzik derslerinin çocukların hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştirdiğini ortaya koydu.

Ruhun gıdası olarak bilinen müzik, zeka gelişimini de olumlu etkiliyor. Küçük çocuklarda müzik eğitimi zeka gelişimine olumlu katkıda bulunuyor. Kanadalı bilimadamları yaptıkları bir araştırmada küçük yaşta müzik dersleri alan çocukların dil ile matematik gibi alanlarda öğrenme kabiliyetlerinin geliştiğini ve hafızalarının güçlendiğini belirledi.

McMaster Üniversitesinden bilimadamları, bir yıl boyunca müzik dersleri alan ve almayan 4 ila 6 yaşlarındaki çocukları incelemeye aldı
Müzik eğitimi alan çocukların, dikkatlerini toplamada daha başarılı hale geldikleri de belirlendi.

Kanadalı bilimadamları bu sonuçlardan yol çıkarak, müzik derslerinin bütün ana ve ilkokulların müfredatlarına alınması gerektiği görüşünde.

Daha öncede yapılan bir araştırmada da müzik eğitimi alan çocukların tiyatro eğitimi alanlara göre IQ testlerinde daha başarılı oldukları belirlenmişti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.