İp atlamanın faydaları nelerdir?

İp atlamanın faydaları nelerdir?
Çünkü ip atlamanın sağlığımıza bin bir çeşit faydaları bulunmaktadır. Çocukluk döneminden kalan bu alışkanlık aslında yetişkinlikte de devam etse daha güzel vücutlara sahip olmakla beraber daha sağlıklı bireyler olmamızı sağlar. Peki nedir ip atlamanın yararları?

İp atlamanın faydaları

 
Yapılan araştırmalar ip atlamanın kılcal damar dolaşımını geliştirdiği, kanın kalbe dönüşüne yardım eden calf ve thigh gibi kaslann tonusunu arttırdığını ortaya çıkarmıştır.
Özellikle kadınlar çocukluk dönemlerinde bol bol ip atlamış olduklarından ip atlama ile ne kadar efor sarf edildiğini çok iyi biliyorlardır. İp atlanmasa bile gün içerisinde evde küçük sıçramalar yapmak da ip atlamayla hemen hemen aynı etkileri gösterir
İp atlamanın yaş yoktur. İstediğiniz yaşta ip atlamaya başlayabilirsiniz. Hiçbir şey için geç olmadığı gibi yaşınızın ilerlemesinden dolayı ip atlamaya başlama geç kaldığınızı düşünmeyin. Evinizde ve iş yerinizde ip atlayabilir, ip yoksa olduğunuz yerde zıplayabilirsiniz. Hatta gece yatmadan önce yatak üzerinde zıpmalanında etkisi büyüktür.

İp atlamaya başlamaya karar verdiğiniz zaman ilk başlarda en fazla 50 zıplama yapmanız önerilir. Çünkü birden çok sayıda ip atlarsanız vücudunuz böyle bir şeye alışık olmadığı için kaslarınız zarar görebilir. yavaş yavaş kaslarınızı alıştıra alıştıra zamanla sayıyı 100 ve 150‹ye çıkartabilirsiniz. Ancak ip atlarken kollarınızı da çok fazla hareket ettirmemeye çalışın. Zıplarken ayak topuklarınızla değil ayak uçlarınızla zıplamaya başlayın.

Bir önceki yazımız olan Amfizemden korunma yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ip atlamann faydalar, IP Atlamanın Faydaları Nelerdir, ip atlamanın faydaları, ip atlamanın yararları, ip atlamanın faydaları ve zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.