Çocukları sıcaklardan koruyun

Çocukları sıcaklardan koruyun

D vitamininin çocuk gelişimi açısından önemli olduğunu hatırlatan ve D vitamini sentezi için direkt güneş ışığına ihtiyaç olduğunu belirten Dr. Sıcak havalarda sürekli dışarıda olan ve güneşe maruz kalan çocuklarda sıcak çarpması, ishal, gıda zehirlenmesi ve güneşin zararlı etkileri ise tehlike yaratıyor.
Bebek ve çocukların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğini söyleyen Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, çocuklara şehirde dolaşırken 15-30 faktör, deniz kenarında ise sudan ve kumdan yansıyan ışık nedeni ile 50 faktör güneş kremi sürülmesi gerektiğini söyledi.
Yazın keyfini çıkarmak isteyen çocuklar zamanlarının büyük kısmını dışarıda geçiriyor
Sarıbeyoğlu, “Ciltte D vitamini sentezine yarayacak dalga boyundaki ışınlar camdan geçemediği için direkt güneş ışığı ile temas önemli. Ancak güneşin çok dik gelmediği saatlerde çocukların kol ve bacaklarının 20 dakika güneşe maruz kalması yeterli ışın almalarını sağlayabiliyor” dedi.
Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, çocuklarda yazın sık karşılaşılan rahatsızlıklar ve tedavileri hakkında bilgi verdi ve merak edilen soruları şöyle yanıtladı:
Sıcak çarparsa bol sıvı
“Sıcak çarpması uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmakla oluşuyor. Bu nedenle bebek ve çocukların doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekiyor. Aileler genellikle kemik gelişimlerine katkısı olması için uzun süre deniz ve havuz kenarında çocukların oynamasına, şiddetli güneş ışığının altında kalmasına izin veriyor. Oysa güneş koruyucu bile kullanılsa bebeklerin, çocukların uzun süre, şiddetli güneş ışığına maruz kalmaları sıcak çarpmasına neden olabiliyor. Çocukların özellikle deniz kenarında başlarında şapka ve üzerlerinde açık renkli giysilerle gölgede kalmaları önem taşıyor. Çocuklar gölgede bile olsalar yansıyan ışınlar nedeni ile hem güneş yanığı hem de sıcak çarpması riski altında oluyorlar.
Güneş çarpmasının belirtileri neler?
Güneşe uzun süre maruz kalınması sonucu vücudun ısı dengesi bozulacağı için başlıca şu belirtiler ortaya çıkıyor:
– Şiddetli baş ağrısı,
– Bulantı,
– Kusma,
– Yüksek ateş,
– Şuur bulanıklığı, uykuya eğilim,
Güneş çarpmasında bunları yapın
– Öncelikle çocuk serin bir yere götürülmeli,
– Vücudu sıkan giysiler çıkarılmalı,
– Başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres yapılmalı,
– Eğer bilinci yerindeyse, şiddetli kusma yoksa kaybedilen sıvı ve tuzu yerine koymak için bol sıvı (ayran, su, meyve suyu) verilmeli; seçilecek besinler sıvı şeklinde olmalı,

Güneş çarpmasında bunları yapmayın
– Çocuğun bilinci yerinde değilse veya şiddetli kusma varsa içecek verilmeyin,
– Alkol koklatmayın,
– Gazlı içecekler vermeyin,
– Katı gıdalar yemesi için ısrar etmeyin,
Güneş çarpmasında doktora ne zaman başvurulmalı?
– Çocuğun bilinci yerinde değilse,
– Çok kusma varsa,
– Ateş düşürülemiyorsa,
– Ağızdan sıvı alımı mümkün olmuyorsa mutlaka doktora başvurmak gereklidir.
Çocuklara güneşten koruyucu tişört giydirin
Çocuklara kaç faktör güneş koruyucu sürülmesi gerektiği sürekli tartışılıyor. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, şehirdekiyle, havuz ve deniz kenarındaki güneş ışınlarının etkisinin aynı olmadığını belirtiyor. Çünkü kum, havuz ve denizden yansıyan güneş ışınları güneşin etkisini artırıyor. Şehir içinde 24 saat etkili olan güneş koruyucular kullanılabileceğini belirten Dr. Sarıbeyoğlu, şu önerilerde bulunuyor:
Çocuklar da güneş gözlüğü kullanmalı
– Güneş koruyucular olarak bilinen maddeler çinko oksit, titanyum dioksit, benzon ve parsol gibi maddelerdir. Kullanılacak güneş koruyucu bu maddelerden en az ikisini içermeli, hem UVA hem de UVB ışınlarının etkilerini azaltacak özellikte olmalıdır. Ürünün içinde PABA olmamalıdır.
– Seçilen ürün özellikle deniz kenarında kullanılacaksa mutlaka suya dayanıklı olmalıdır. Suya dayanıklı ürünler bile suya girme, kurulanma sırasında etkinliğini kaybedebileceği için 2-3 saatte bir yenilenmelidir.
– Ürünler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir.
– Amerikan Pediatri Akademisi 6 ayın altındaki bebeklerde güneş koruyucuların kullanımını önermemekle beraber son yıllarda bu görüş değişmektedir. Artık uygun ürün kullanılırsa küçük bebeklere de güneş koruyucu öneren birçok araştırma vardır.
– Çocuklar da güneş gözlüğü takmalıdır Ancak gözlüğü taşıyacakları ve bunun sorumluluğunu alabilecekleri bir yaşta olmaları önemli. İşportadan gözlük almayın. Mutlaka zararlı ışınlara karşı korumalı gözlükleri tercih edin.
Bir önceki Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin başlıklı konumuzda kalp krizi, kalp krizi riski ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.