Tırnak Batması Tedavisinde Yeni Bir Yöntem

Tırnak Batması Tedavisinde Yeni Bir Yöntem
En sık olarak adölesan ve genç erişkinlerde görülen tırnak batmaları diğer yaşlarda da yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak batmaları şiddeti açısından üç dereceye ayrılabilir: 1. derece; eritem, hafif ödem ve yan tırnak derisinde ağrı. derece; şiddeti birinci dereceye göre daha fazla olan bir ağrı, tırnak kenarından sıvı gelmesi ve bakteriyel paranişya belirtileri. Sıklıkla ayak başparmaklarında meydana gelen tırnak batmaları ağrı ve rahatsızlığa neden olan ve günlük aktiviteleri kısıtlayan bir sağlık sorunudur. 2
3. derece; tırnak yan duvarında hipertrofik granülasyon dokusu oluşumu.

Birinci derece tırnak batmaları genelde koruyucu önlemlerle tedavi edilebilirken ikinci ve üçüncü derece tırnak batmalarında tıbbi müdahale gerekebiliyor.

İşte bu aşamaların tedavisinde bambaşka bir yaklaşım ileri sürüldü. Canadian Family Physician dergisinin Şubat 2005 sayısında yayınlanan bir makalede tırnak batmasına neredeyse %100 çözüm olduğu ileri sürülen bir tedavi yöntemi yayınlandı. Araştırmada, batan tırnağın ebatlarını küçültmeyi hedefleyen bu yöntemin 50 nin üzerinde hastaya uygulandığı ve başarıya ulaştığı belirtildi. Yöntemin en önemli avantajlarından birisi de ağrının çok az olması, 3 gün içinde normal ayakkabı giyebilme ve günlük faaliyetlere dönebilme.

Araştırmanın tam metnine ve yöntemin ayrıntılarına http://www.cfpc.ca/cfp/2005/Feb/vol51-feb-clinical-4.asp adresinden ulaşılabilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.