Çocukların sağlığı geleceklerini etkiliyor

Çocukların sağlığı geleceklerini etkiliyor
Ayrıca, göz tembelliği, işitme kaybı ve demir eksikliği anemisi de çocukluk döneminde sağlık taramasıyla belirlenip, azaltılabilen hastalıklardır.
Hiçbir sorunu olmasa bile, çocuklara da büyükler gibi düzenli aralıklarla check-up yani genel sağlık kontrolü yapılması sağlıklı bir yaşam için gereklidir. İstanbul’da bulunan Memorial Hastanesi Pediatri Uzmanları, yaşamın her döneminin sağlık açısından çok önemli olduğunu ama çocukluk çağının özel ilgi gerektirdiğinin altını çiziyorlar.
Uzman doktorlar, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor. Çocukluk çağında önlenebilir, erişkin hastalıkları arasında sayabileceğimiz; hipertansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet, uygun beslenme ve spor ile azaltılabilmektedir

Çocuklar için kontroller:
– Çocuk hastalıkları uzmanı muayenesi, ağırlık, boy ve kan basıncı ölçümü,
– Göz, kulak, burun, boğaz hekimi ve diş hekimi muayenesi.
– Çocuk psikolojisi uzmanı değerlendirmesi, 8 Diyet uzmanı değerlendirmesi
– Aşıların kontrolü ve gerekli aşıların belirlenmesi,
– Tam kan sayımı, kan şekeri ölçümü,
– İdrar ve gaita analizi,
– Karın ultrasonografisi yapılmaktadır.
Bunları sakın unutmayın
– Doktorun öngördüğü veya zorunlu kıldığı aşılar mutlaka zamanında ve eksiksiz yaptırılmalıdır. Çünkü bazı hastalıklar ileri yaşlarda daha zor tedavi olabilmekte ya da bazı organlara zarar verebilmektedir.
– Hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, aşırı şişmanlık (obezite), göz tembelliği, işitme kaybı, demir eksikliği anemisi ve diyabet gibi hastalıklar, çocukluk çağında belirlendiğinde, uygun beslenme ve spor ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir.

– Bebeğinizin ağlama nedenini bilemiyorsanız, nedeni kolik gibi nisbeten basit bir sorun ya da önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için, bir çocuk hastalıkları uzmanına danışmanızda fayda vardır.
– Çocuğunuzda kusma, ateş, halsizlik gibi olağandışı belirtiler varsa zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda vardır.
– Düzenli aralıklarla yaptıracağınız cocuk check-up’ı ile, çocuğunuzda bulunabilecek pek çok hastalığın erken dönemde kolayca tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.