ÇÜRÜK DİŞLER DÜŞÜK NEDENİ OLABİLİR

ÇÜRÜK DİŞLER DÜŞÜK NEDENİ OLABİLİR
Şişen dişetleri yiyecek artıklarının tutunması için ideal ortamı sağlar. Bu artışla beraber ağız ortamında bazı değişiklikler olur.

Hamileyken dişte ne gibi değişiklikler gözlenir?

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarında artış gözlenir. Damarlanma ve kan akışının artışı ile dişetleri şiş, kızarık ve gevşek bir halır. Hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarda görülen değişiklikler, dişetlerinde iltihap oluşmasına ve dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam oluşturur
Böylece ağız ortamı bakterilere karşı çok daha hassas bir duruma gelir. Bakteri aktivasyonunda artış gözlenir. Bu ağızda rahatsızlıklar, yeme güçlüğü ve şiddetli kokuyla seyreder.

Ağızda bakteri aktivasyonunun artması hamileler için ne gibi tehlikeler doğurur?

Bakteri aktivasyonunun artışı, istenmeyen enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Ağız içi enfeksiyonu olan hamilelerde, erken doğum ve düşük kilolu bebek riski 7 katına çıkar.

Değişen yemek alışkanlığı, dişlere nasıl yansır?

Hamilelikle birlikte sık sık ve az miktarda beslenme olur. Ağız bakımı da bu yeme sıklığını takip etmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında sıkça görülen sabah bulantıları diş fırçalamayı ve bazen beslenmeyi de zorlaştırabilir. Eğer bu bulantılar kusmayla birlikte görülürse, ağız bakımı daha da önem kazanır.

Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmalı mı?

Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı, ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi halde mide asiti ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerin yapısında aşınmalara yol açar. Ancak çalkalamayı takiben 1 saat sonra dişler fırçalanmalıdır.

Diş temizliği yaptırılır mı?

Hamileliğin başlangıcıyla birlikte diş hekimine gidilmelidir. Diş taşı temizliği de tüm hamilelik boyunca yapılabilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.